Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Katarzyna Karaś 10.07.2012

Obchody 71. rocznicy mordu Żydów w Jedwabnem

Spotkanie i modlitwy odbyły się przy pomniku upamiętniającym tragiczne wydarzenia oraz na pobliskim cmentarzu żydowskim.
Przewodniczący Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP Piotr Kadlcik (L), naczelny rabin Polski Michael Schudrich (C) i ocalony dzięki polskiej rodzinie Icchak Lewin (P)Przewodniczący Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP Piotr Kadlcik (L), naczelny rabin Polski Michael Schudrich (C) i ocalony dzięki polskiej rodzinie Icchak Lewin (P)PAP/Artur Reszko

W obchodach wzięli udział m.in. naczelny rabin Polski Michael Schudrich, ambasador Izraela w Polsce Zvi Rav-Ner, delegacja ze Związku Wyznaniowego Gmin Żydowskich, osoby indywidualne, przedstawiciele IPN, wojewody podlaskiego, służby więziennej, Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów. W uroczystościach nie brali udziału ani przedstawiciele władz, ani mieszkańcy Jedwabnego.
- Chciałbym, aby to miejsce było tak naprawdę nie grobem pomordowanych mieszkańców Jedwabnego, a żebyśmy traktowali to miejsce jako taki grób nieznanego Żyda, który został zamordowany z nienawiści, chciwości, bardzo często ze strachu - powiedział Kadlcik przed pomnikiem upamiętniającym mord. Kadlcik odczytał fragmenty książki Barbary Engelking "Jest taki piękny słoneczny dzień" z relacjami o mordach na Żydach dokonanych w innych miejscach niż Jedwabne. Podkreślił, że należy pamiętać o wszystkich tych, którzy ratowali Żydów od zagłady.
Zobacz serwis specjalny: II WOJNA ŚWIATOWA>>>
Ambasador Izraela w Polsce Zvi Rav-Ner powiedział na cmentarzu żydowskim w Jedwabnem, że bardzo potrzebny jest w tym miejscu dialog. Wyraził nadzieję, że do niego dojdzie. Podkreślił, że nie zniszczą tego takie akty wandalizmu, jaki w Jedwabnem miał miejsce w sierpniu 2011 roku. Nieznani sprawcy zamalowali wówczas pomnik zieloną farbą i umieścili na nim obraźliwe napisy i nazistowskie symbole.
Pomnik - odsłonięty w 60. rocznicę mordu przez ówczesnego prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego, który przeprosił za zbrodnię - stoi na miejscu stodoły, gdzie 71 lat temu spalono Żydów. Według śledztwa IPN mordu co najmniej 340 Żydów 10 lipca 1941 roku w Jedwabnem dokonała grupa ich polskich sąsiadów. IPN przyjął, że inspiratorami byli Niemcy.
Napis na pomniku w Jedwabnem w języku polskim, hebrajskim i jidysz głosi: "Pamięci Żydów z Jedwabnego i okolic, mężczyzn, kobiet, dzieci, współgospodarzy tej ziemi, zamordowanych, żywcem spalonych w tym miejscu 10 lipca 1941 roku. Jedwabne 10 lipca 2001 roku".
Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>
PAP, kk