Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Agnieszka Kamińska 06.01.2013

Sosnowiec: ciche obchody 100 urodzin Gierka

6 stycznia przypada okrągła rocznica urodzin byłego I sekretarza KC PZPR Edwarda Gierka.
Przyjęcie w Ambasadzie ZSRR z okazji 54 rocznicy Rewolucji Październikowej. Nz. m.in. od lewej: Józef Cyrankiewicz , Edward Gierek , Krystyna Tempska - CyrankiewiczPrzyjęcie w Ambasadzie ZSRR z okazji 54 rocznicy Rewolucji Październikowej. Nz. m.in. od lewej: Józef Cyrankiewicz , Edward Gierek , Krystyna Tempska - Cyrankiewicz PAP/Zagoździński
Posłuchaj
  • Edward Gierek: "Pomożecie?": nagranie archiwalne (Polskie Radio)
  • Edward Gierek: w krótkim czasie Polakom zaczęło żyć się lepiej (archiwum Polskiego Radia)
Czytaj także

W rodzinnym mieście Edwarda Gierka, w Sosnowcu nie będzie dużych uroczystości. W ciągu dnia grób Edwarda Gierka na cmentarzu w sosnowieckim Zagórzu odwiedzać będą na własną rękę członkowie rodziny, znajomi i przedstawiciele stowarzyszeń. - Taka jest wola rodziny - powiedział miejski radny SLD i wiceprzewodniczący Federacji Młodych Socjaldemokratów woj. śląskiego Wojciech Nitwinko.

Coroczne uroczystości przypadającej 28 lipca rocznicy śmierci Gierka gromadzą na cmentarzu w Zagórzu po kilkaset osób. W ub. roku takie spotkanie organizowały m.in. Ruch Odrodzenia Gospodarczego im. Edwarda Gierka oraz noszące jego imię Społeczne Ogólnopolskie Stowarzyszenie. Imieniem Gierka nazwane jest też jedno z sosnowieckich rond.

W tym roku lokalni działacze Federacji Młodych Socjaldemokratów zapowiedzieli złożenie w radzie miejskiej w Sosnowcu obywatelskiego projektu uchwały w sprawie ustanowienia w tym mieście 2013 r. rokiem Edwarda Gierka. Aby prawidłowo zgłosić obywatelski projekt uchwały, inicjatorzy powinni dołączyć podpisy 1 proc. pełnoletnich mieszkańców miasta, czyli ok. 2 tys. głosów poparcia. Akcja zbierania podpisów ruszyła przed tygodniem, do tej pory zebrano ich ok. 600.

2013 rokiem Gierka?

Pomysł uczczenia b. I sekretarza KC PZPR młodych działaczy z Sosnowca podchwyciły ogólnopolskie struktury Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Jak informował podczas sobotniej konferencji prasowej na warszawskim Dworcu Centralnym sekretarz generalny SLD Krzysztof Gawkowski, partia chce, by 2013 r. był Rokiem Edwarda Gierka w całym kraju. SLD zapowiedział m.in. ogólnokrajową akcję zbierania podpisów poparcia tej inicjatywy.

Lider struktur Sojuszu w Warszawie Sebastian Wierzbicki poinformował natomiast, że warszawscy radni tego ugrupowania zaproponowali, by imieniem Gierka nazwać rondo koło Dworca Centralnego, u zbiegu Al. Jerozolimskich i al. Jana Pawła II. Odpowiedni projekt uchwały ma zostać zgłoszony podczas najbliższej sesji rady miasta.

"Reprezentował niesuwerenne państwo"

Edward Gierek (1913-2001) pełnił funkcję I sekretarza KC PZPR w latach 1970-1980. Jego zwolennicy podkreślają, że szczególnie w pierwszej połowie tzw. dekady Gierka nastąpił dynamiczny rozwój gospodarczy PRL (możliwy dzięki zaciągniętym na Zachodzie kredytom) - rozwijał się przemysł i budownictwo, zrealizowano też wiele inwestycji drogowych.
Zwolennicy polityki Gierka twierdzą, iż Polska była wtedy bardziej, niż kiedykolwiek w czasach PRL, niezależna od ZSRR; przeciwnicy z kolei przypominają, że to wówczas w polskiej konstytucji znalazł się zapis o kierowniczej roli PZPR i o sojuszu ze Związkiem Radzieckim. Przypominają też o brutalnym stłumieniu protestów robotniczych w Radomiu i Ursusie w 1976 r.

Dlatego do pomysłu honorowania Gierka bardzo krytycznie odnosi się wiele osób. - Nie należy czcić osób, które reprezentowały niesuwerenne państwo - komentuje m.in. historyk Paweł Ukielski, wicedyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego.

PAP/IAR/agkm