Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Trójka
Martin Ruszkiewicz 03.12.2014

Kto ma rację? Zamieszanie wokół uboju rytualnego

Czy zakaz rytualnego uboju zwierząt, czyli bez ich wcześniejszego ogłuszania, jest zgodny z konstytucją? Jakich argumentów używają zwolennicy i przeciwnicy takiego uboju? Na te pytania starali się odpowiedzieć goście "Pulsu Trójki".
Rozprawa przed Trybunałem Konstytucyjnym w sprawie uboju rytualnegoRozprawa przed Trybunałem Konstytucyjnym w sprawie uboju rytualnegoPAP/Tomasz Gzell

Trybunał Konstytucyjny bada w środę wniosek Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich, podważający konstytucyjność zakazu uboju rytualnego zwierząt, czyli bez ich wcześniejszego ogłuszania. Nie wiadomo, kiedy zapadnie wyrok.

Janusz Rodziewicz, prezes Stowarzyszenia Rzeźników i Wędliniarzy RP, z jednej strony zgodził się z zarzutami związku wyznaniowego, ale podał również argumenty, aby zakaz uboju rytualnego uchylić. - Rozpatrujemy tylko sprawę związku wyznaniowego i nad tym obraduje w tej chwili Trybunał Konstytucyjny. Przez długi okres w historii mieliśmy w Polsce wolność wyznania i praktyk religijnych. Nagle zostało to naruszone. Ci ludzie nie mogą się z pewnymi kwestiami pogodzić - tłumaczył gość Trójki.

Podkreślił, że humanitarność uboju jest rzeczą bardzo względną. Zdaniem Janusza Rodziewicza, nie można stwierdzić, że ubój z ogłuszeniem jest mniej czy bardziej humanitarny.

Więcej interesujących dyskusji znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki", "Komentatorzy", "Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".

Maciej Weryński, redaktor naczelny magazynu "Vege", stwierdził natomiast, że ubój rytualny a ubój bez ogłuszania to dwie różne kwestie. Gość Trójki zwrócił uwagę, że dziś TK zajmuje się ubojem rytualnym, a więc na potrzeby polskich wyznawców judaizmu, których w naszym kraju jest bardzo mało.

- Sama rodzina żydowska mówiła o ośmiu rodzinach. Jak ma się to do 80 tys. ton mięsa, które w pewnym momencie było w ten sposób produkowane, tego nie wiem. Drugą sprawą jest ubój bez ogłuszenia, czyli po prostu wolność gospodarcza, którą jednak państwo ma prawo regulować i ona w konstytucji nie jest zapisana - wyjaśnił gość Trójki.

Dodał, że zwierzę nie jest rzeczą, a "prawo człowieka nie jest nadrzędne nad wszystkie inne prawa".

***

Tytuł audycji: Puls Trójki
Prowadził:
Marcin Zaborski
Goście:
Janusz Rodziewicz (prezes Stowarzyszenia Rzeźników i Wędliniarzy RP) i Maciej Weryński (redaktor naczelny magazynu "Vege")
Data emisji:
3.12.2014
Godzina emisji:
17.45

(mr/mk)