Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Trójka
Agnieszka Gierczak 04.12.2011

Kontrola budżetów to utrata suwerenności

Marek Magierowski ("Uważam Rze"): Nie ma czegoś takiego jak suwerenność budżetowa. Jest po prostu suwerenność.
Posłuchaj
  • Raport o stanie świata 3.12.11.mp3
Czytaj także

Najmocniej zarysowały się dwie propozycje naprawy sytuacji finansowej państw strefy euro: kanclerz Angeli Merkel i prezydenta Nicolasa Sarkozy’ego. Oboje zgadzają się o do tego, że należy wprowadzić zmiany traktatowe, dyscyplinę finansową i automatyczne sankcje dla niesubordynowanych państw. Rozbieżności pojawiają się jednak w punkcie dotyczącym tego, kto miałby tego wszystkiego pilnować.

- Niemiecka kanclerz mówi o metodzie wspólnotowej, czyli silnej pozycji Komisji Europejskiej, w ogóle o silnej pozycji europejskich instytucji, o wzmocnionym trybunale sprawiedliwości, do którego trafiałyby pozwy przeciwko państwom, które nie trzymałyby dyscypliny finansowej i przekraczały dozwolone wskaźniki długu deficytu. Angela Merkel chce po prostu, aby to eurokraci sprawdzaliby budżety, a tego nie wyobraża sobie prezydent Sarkozy – tłumaczy korespondentka Polskiego Radia w Brukseli Beata Płomecka.

Dodaje, że francuski prezydent optuje za tym, aby budżety były omawiane pomiędzy ministrami finansów krajów strefy euro. Niemiecka kanclerz nie wyklucza możliwości włączenia w prace tzw. unii stabilności krajów spoza strefy.

Marek Magierowski z tygodnika "Uważam Rze" przypomina, że państwa wstępując do UE godziły się na limity zadłużenia, ale nie na kontrolę budżetów.

- Państwo, które traci kontrolę nad swoim budżetem, które przesyła prewencyjnie swój budżet do Brukseli czy gdziekolwiek indziej, np. pod kontrolę szefów rządów, bo to jak rozumiem jest propozycja prezydenta Sarkozy’ego, jest de facto utratą suwerenności – uważa Marek Magierowski z tygodnika "Uważam Rze".

W dalszej części audycji:

- We wtorek grupa ludzi zaatakowała ambasadę brytyjską w Teheranie. Na szczęście nikomu nic się nie stało, ale Brytyjczycy wydalili z kraju irańskich dyplomatów. Zdaniem prof. Jolanty Sierakowskiej-Dyndo, dziekana Wydziału Orientalistyki UW, atak był wywołany wieloma czynnikami wewnętrznymi, jak i zewnętrznymi. Jednym z nich są kolejne sankcje nałożone prze z Wielką Brytanię na Iran, a które dotykają zwykłych obywateli. – Jeśli oni po raz kolejny się dowiadują, że ta pętla po raz kolejny się zaciska, to jest powód do reakcji – mówił gość Dariusza Rosiaka.

- Magazyn naukowy "Since" donosi, że przeszczepienie neuronów może powodować naprawę uszkodzonych części mózgu i przywracać utracone funkcje organizmu. O tych niezwykłych badaniach niosących nadzieję dla wielu ludzi, opowiadał ich autor, dr Artur Czupryn z Instytut Biologii Doświadczalnej im. Marcelego Nenckiego.

Całości audycji można wysłuchać klikając w dźwięk powyżej.

"Raportu o stanie świata" można słuchać w każdą sobotę o godz. 15.