Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
polskieradio.pl
Artur Jaryczewski 28.01.2012

Arogancja ACTA. Bogatszy bije biednego

Politycy uczestniczący w "Śniadaniu w Trójce" nie byli zgodni co do tego, czy Polska powinna ratyfikować kontrowersyjną umowę ACTA.
Arogancja ACTA. Bogatszy bije biednegofot. PAP/Paweł Supernak

Doradca prezydenta Henryk Wujec w radiowej Trójce przyznał, że początkowo do protestów nie przywiązywał wagi. - Wniosek jest taki, że żyjemy w innym społeczeństwie, to już nie są te czasy, w których ja byłem w Sejmie. Musimy się z tym liczyć, że teraz jak pojawi się jakakolwiek sprawa dotycząca dużych grup społecznych musi być szczegółowo przedyskutowana, nie wolno jej puszczać jak z ACTA. Błędem od początku było to, że ministrowie Zdrojewski i Boni nie mieli tej wrażliwości na taką szeroką dyskusję. To jest nauczka na przyszłość.

Jarosław Kalinowski z PSL powiedział, że mamy do czynienia z niezwykle ciekawym zjawiskiem. - Konflikt pokoleniowy-kulturowy tak bym to określił, ale jest tam coś o czym musimy jednak rozmawiać. Tam też chodzi o to, co w sieci jest kradzieżą, a co tą kradzieżą nie jest. Nigdy za ściąganie nas nie ścigano, a teraz słyszymy, że pojawią się kary. Jest to problem niezwykle interesujący.

- Rząd zachował się bardzo arogancko w tej sprawie, bo kiedy Donald Tusk mówi, że najpierw podpisze a później będzie konsultował, to jest zupełny absurd - zaznaczył Mariusz Błaszczak z PiS. - Eksperci wypowiadający się w sprawie wskazują, że mamy do czynienia z prywatyzacją wymiaru sprawiedliwości, bo to ten do którego należą prawa autorskie może dochodzić sprawiedliwości poza sądem, to jest prywata. Silniejszy, bogatszy może spowodować, że ten słabszy, biedniejszy nie ma nic do powiedzenia. To jest zaprzeczenie zasadą równości, zasadą demokratycznym.

- Ja jestem gotowy usprawiedliwić, nawet uznać rację polityków PiS, którzy głosili, że to był dobry projekt - powiedział Adam Szejnfeld (PO). - Tutaj mamy do czynienia z umową międzynarodową, która ma dwie płaszczyzny i do tej pory ujawniała się tylko jedna, ta która ma charakter czysto prawny i dyskusja przez te lata skupiała się na wątku prawniczym, jak walczyć piractwem na świecie. Natomiast nie dostrzeżono tego, że skutkiem przyjętych przepisów może być poczucie nieposzanowania wolności i prywatności.

Czytaj TREŚĆ UMOWY ACTA >>>

Jacek Kurski uważa, że propozycja przeprowadzenia referendum w sprawie ACTA jest zbyt blisko idąca. - Ratyfikację trzeba odrzucić podczas głosowania w polskim parlamencie. Pomimo, że byłem jedną z pierwszych ofiar piractwa, to jestem absolutnym przeciwnikiem ACTA. Umowa ta daje przesadne instrumenty państwu w ingerowanie w życie internetu.

- Kiedy słucham moich kolegów, to się dziwię, że Panie Boże słuchasz i nie grzmisz - podkreślił Jerzy Wenderlich (SLD). - Kiedy słyszę wszystkich polityków, którzy mówią, że są w jednym rzędzie z protestującymi, to dlaczego wcześniej nikt nie zgłaszał zastrzeżeń. Dziś rząd jest w defensywie

Wanda Nowicka zaznaczyła, że Ruch Palikota ma bardzo poważne zastrzeżenia do ACTA. - Arogancja władzy ze strony PO, ignorowanie nie tylko protestów społecznych, a przede wszystkim głosów instytucji publicznych, tak nie powinno być w kraju demokratycznym, w którym społeczeństwo obywatelskie powinno mieć prawo do głosu.

Aby dowiedzieć się więcej, posłuchaj całej rozmowy.

Audycji "Śniadanie w Trójce" można słuchać w każdą sobotę o godzinie 9. Zapraszamy.

aj