Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Trójka
Agnieszka Szałowska 16.06.2012

Grecy grają va banque. Będzie kompromis?

- Przyszłość Grecji nie zależy od wyniku samych wyborów parlamentarnych, ale od tego, co działo się będzie potem. Nie wiadomo bowiem, czy utworzony po nich rząd będzie w stanie realizować reformy - uważa dr Ryszard Żółtaniecki, były ambasador RP w Grecji.
Lokal wyborczy w Atenach. 17.06.2012, GrecjaLokal wyborczy w Atenach. 17.06.2012, Grecja PAP/EPA/SIMELA PANTZARTZI

Dwie greckie partie mające największe szanse w niedzielnych wyborach to Nowa Demokracja, popierająca plan oszczędnościowy przyjęty w poprzedniej kadencji oraz przeciwna zaciskaniu pasa SYRIZA.

- Często ta ostatnia utożsamiana jest ze skrajną lewicą, tymczasem jest to ruch populistyczny, który jednoczy Greków o różnych orientacjach. Zbliżony jest bardziej do europejskich "oburzonych". Jeśli oni wygrają, to rozpoczną się trudniejsze, niż w przypadku Nowej Demokracji, ale jednak - negocjacje - wyjaśnił wykładowca Collegium Civitas.

Dr Ryszard Żółtaniecki, były ambasador RP w Grecji podkreślił, że nie wyobraża sobie, by państwo miało wystąpić ze strefy i powrócić do drahmy. - To wiązałoby się ze zbyt wielkimi stratami dla całej Europy, oznaczałoby klęskę pewnego projektu, a ponadto byłoby bardzo kosztowne, a Grecy przecież nie mają pieniędzy - podkreślił w rozmowie z Dariuszem Rosiakiem.

Dyplomata przyznał, że nie boi się o Greków, gdyż jest to naród niezwykle kreatywny. - Jeżeli nie dołączą do Grecji inne państwa, nie zacznie się sypać Hiszpania, a Francja nie ulegnie trendowi, który generuje kryzys, to wtedy Europa i Grecja wynegocjują kompromis. Natomiast jeśli fala kryzysu ogarnie inne kraje, to będzie początek poważnych kłopotów - powiedział Żółtaniecki.

Co ma na myśli? Wysłuchaj całego "Raportu o stanie świata - 16 czerwca 2012".

W dalszej części audycji:

- 16-17 czerwca to dni, w których w Egipcie odbywa się druga tura wyborów prezydenckich. Wydarzenia w Kairze komentuje Michał Żakowski, wysłannik Redakcji Publicystyki Międzynarodowej PR;

- Rafał Motriuk, korespondent naukowy PR komentował dwie ważne zmiany w funkcjonowaniu światowej sieci internetowej: nowy protokół komunikacyjny IP6, który spowoduje radykalne zwiększenie liczby adresów internetowych oraz nowe domeny internetowe;

- początków polskiej tradycji futbolowej we Lwowie szukała Agata Kasprolewicz;

- moskiewski marsz opozycji antyputinowskiej komentował Piotr Skwieciński ("Rzeczpospolita").

"Raport o stanie świata" na antenie Trójki w każdą sobotę tuż po 15.