Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Trójka
Agnieszka Szałowska 27.10.2012

Religia pomoże Romeyowi?

- Nie sądzę, by religia była głównym motywem jego prezydentury, jeśli wygra, ani by zajmował się szerzeniem mormonizmu w świecie - uważa Spencer, amerykański student, mormon. Czy to powszechna opinia?
Ks. prof. Cisło: wszystkich sercach ludzi wierzących rodzi się radość ze Zmartwychwstania PańskiegoKs. prof. Cisło: wszystkich sercach ludzi wierzących rodzi się radość ze Zmartwychwstania Pańskiego Wikimedia Commons/CC
Posłuchaj
  • Mormoni idą do głosowania
  • "Raport o stanie świata" - 27 października 2012
Czytaj także

Idaho znane jest z silnego poparcia dla republikanów, a małe miasteczko we wschodniej części stanu - Rexburg nazywa się najbardziej czerwonym miastem w całej Ameryce, bo właśnie ten kolor oznacza symbolizuje Partię Republikańską.

Jak przypomina Michał Żakowski w 2004 roku w Rexburgu aż 93 proc. poparcia zdobył tu George W. Bush. - Ostatnie cztery lata to rządy konserwatystów, w tym czasie nasze przychody malały, czas sprawdzić czy może nam się wieść lepiej. Chcemy silnej Ameryki, popieram Romneya, bo musimy stanąć na nogi - mówią spotkani w Rexburgu Terry i Roger Hillman.

W Idaho znajduje się też Uniwersytet im. Brighama Younga - drugiego proroka Kościoła Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich. Nowy gmach Wydziału Nauk Ścisłych nosi imię George'a S. Romneya. - Ta rodzina jest mocno obecna w dziejach kościoła mormońskiego, George był wujem Mitta - opowiada przewodnik Żakowskiego po uczelni, a jej studenci deklarują, że głosowaliby na Mitta nawet, gdyby ten nie wyznawał tej samej religii.

- Romney zna się na prowadzeniu biznesu, wie, jak nas wydobyć z kryzysu. To osa, której potrzebujemy - deklaruje Sara.

Dlaczego Michał Żakowski podobnym opiniom nie wierzy? Dowiesz się słuchając całej relacji.

W dalszej części audycji:

- o przestrzeganiu praw człowieka mówi korespondent Polskiego Radia w Moskwie Maciej Jastrzębski;

- Krzysztof Renik (PR) relacjonował starcia na tle religijnym i etnicznym w Birmie;

- w Hobart w Australii naukowcy debatują na temat Antarktydy - w studiu Trójki spór wokół kontynentu komentowała dr inż. Katarzyna Chwedorzewska z PAN;

- na dzień przed wyborami parlamentarnymi na Ukrainie sytuację i prognozy komentował dr Andrzej Szeptycki z Instytutu Stosunków Międzynarodowych UW.

Wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych odbędą się 6 listopada.

''