Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Trójka
Gabriela Skonieczna 13.04.2013

"Thatcher zmieniła kraj, który był quasi-socjalistycznym bagienkiem"

- Margaret Thatcher utworzyła rząd w 1979 roku, kiedy ministerstwo handlu Związku Radzieckiego pisało do Londynu, że nie będzie więcej handlować z Wielką Brytania, bo robotnicy z tego kraju bez przerwy strajkują, a produkty mają fatalną jakość - mówi Marek Rybarczyk.
Margaret ThatcherMargaret Thatcher PAP/EPA, Johnny Green

Marek Rybarczyk, kiedyś korespondent w Londynie, obecnie pracujący w "Newsweeku", podkreśla, że zmarła przed tygodniem Margaret Thatcher była rewolucjonistką. - To kobieta, która mówiła, że nie da się zrobić omleta bez rozbijania jajek, która zamykała setki stalowni, hut. Zmieniła kraj, który był takim quasi-socjalistycznym bagienkiem, w którym było wiele biurokratycznych ograniczeń gospodarki, ogromny, nieefektywny sektor państwowy oraz związkowcy, którzy pilnowali tego sektora jak buldogi. Trzeba było coś zrobić i ona to zrobiła - mówi gość "Raportu o stanie świata". Rozmówca Dariusza Rosiaka podkreśla, że przed rządami Żelaznej Damy inflacja dochodziła do 30 procent, a pod koniec jej rządów wynosiła 2,5 procent.

Więcej komentarzy do bieżącej sytuacji na świecie znajdziesz na podstronach audycji "Raport o stanie świata" oraz "Trzy strony świata".

Gość Trójki przyznaje, że zmarła premier kojarzy się z małomiasteczkowością. - Profesorowie, intelektualiści jej nienawidzili, lecz oni pisali, że gospodarka jest w kompletnej ruinie i nie ruszy się z miejsca. Dzięki Thatcher gospodarka podniosła się po roku... Tak naprawdę okazało się, że córka sklepikarza była mądrzejsza od stu profesorów - mówi Marek Rybarczyk.

Dziennikarz zaznacza, że Margaret Thatcher rozbiła system klasowy, w którym "arystokracja opleciona wokół monarchii funkcjonowała w rezerwacie i swój rezerwat miały też związki zawodowe". - A to, co się działo z gospodarką, z krajem, nikogo nie obchodziło - dodaje Rybarczyk.

Były korespondent przyznaje, że Żelazna Dama była brutalna. - Odniosła niewątpliwy sukces, choć bardzo wielu ludziom przyniosła tragedię - stwierdza.

W audycji także:

- W Korei wzmożona aktywność dyplomatyczna, Amerykanie po raz kolejny ostrzegają Im Dzong Una, by nie robił tego, co wydaje się zamierzać. Ich wywiad donosi, że Korea Płn posiada zdolności wystrzelenia rakiety wyposażonej w głowicę nuklearną.

Czytaj więcej na temat Korei Północnej w raporcie specjalnym >>>

- W Wenezueli ostatnie kilkusettysięczne demonstracje przed wyborami. Kto zostanie następcą Hugo Chaveza?

- Gość specjalny - znany reporter - o kompletnie nieznanym skrawku ziemi wciśniętym między Gruzję i Rosję.

"Raport o stanie świata" na antenie Trójki w każdą sobotę w samo południe.

Jesteśmy także na Facebooku .