Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Trójka
Michał Przerwa 10.06.2014

Zaczęło się 4 czerwca. Jak zmieniło się życie dziennikarzy Trójki?

Powracamy do wydarzeń, do codzienności sprzed 25 lat. Była nieprzewidywalna, szara, ale pełna wyzwań. To był czas przełomu. Jak wspominają go dziennikarze Trójki?
Zaczęło się 4 czerwca. Jak zmieniło się życie dziennikarzy Trójki?Polskie Radio
Posłuchaj
  • Zaczęło się 4 czerwca. Jak zmieniło się życie dziennikarzy Trójki? (Zapraszamy do Trójki - popołudnie)
Czytaj także

- Gdyby 4 czerwca 1989 roku ktoś mnie zapytał, czym będę się zajmował przez resztę zycia, bez wahania powiedziałbym, że będę na Uniwersytecie Warszawskim historykiem literatury. Będę uczył studentów, będę pisał jakieś rozprawy. Gdyby ktoś zapytał mnie, jak mam zdobyć mieszkanie albo samochód, to wzruszyłbym ramionami, ponieważ jedno i drugie dobro wydawało mi się poza zasięgiem wyobraźni - opowiada Jerzy Sosnowski.

Zaczęło się 4 czerwca. Jak zmieniło się twoje życie?>>>

Przełom zawodowy w życiu Wiktora Legowicza pojawił się 1992 roku. - Jacek Ejsmond, ówczesny dyrektor Trójki, zaproponował mi opracowanie audycji ekonomicznej, która miałaby edukować społeczeństwo nie mające pojęcia o tej nowej ekonomii kapitalizmu. Wtedy ruszył "Informator ekonomiczny", który prowadzę do dziś. To zawdzięczam tej transformacji, że z dziennikarza, który przez prawie 30 lat robił audycję filozoficzne, społeczne i kulturalne przekwalifikowałem się na dziennikarza ekonomicznego - dodaje.

- "Kochać inaczej" to był przebój 1989 roku. Pracowałem wtedy w Trójce już siedem lat. W sobotę prowadziłem audycję i miałem zadanie do wykonania, żeby właśnie w sobotę, dzień przed 4 czerwca, poprowadzić rozmowę z Leszkiem Millerem. Rozmawialiśmy o muzyce. Potem, gdy już oddałem audycję na antenę, została do niej doklejona jego wypowiedź, że nie wyobraża sobie, że jego partia mogłaby te wybory przegrać. Pamiętam, jaka była radość, gdy okazało się, że Solidarność wtedy wygrała. Jak patrzę na to, jak zmieniła się Polska, to jestem dumny - wspomina Marek Niedźwiecki.

Jak państwo wspominają czas transformacji? Jak czas przełomu wpłynął na Państwa życie? Studio Reportażu i Dokumentu czeka na Państwa historie. Z najciekawszych powstaną reportaże. Wszystkie wspomnienia znajdą się na portalu Polskiego Radia.

Można pisać mailowo: listy@polskieradio.pl lub proszę wysyłać posty na profil Studia Reportażu na Facebooku.

(mp/mk)