Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Trójka
Olga Perzyna 14.06.2017

Czy polityka państwa wobec branży górniczej powinna się zmienić?

W ciągu 10 lat państwo wpompowało z naszych podatków w sektor górniczy 66 miliardów złotych. Większą część tej kwoty przeznaczono na pokrycie deficytu ubezpieczeń społecznych, tj. rent i odpraw emerytalnych. Kopalnie nadal odnotowują straty, a sprzedaż węgla spada - tak wynika z ostatniego raportu NIK.
Posłuchaj
  • Czy polityka państwa wobec branży górniczej powinna się zmienić? (Za, a nawet przeciw/Trójka)
Czytaj także

Minister Grzegorz Tobiszowski przekonuje, że w polskim górnictwie zaszły istotne zmiany dotyczące m.in. polityki sprzedażowej, nowych inwestycji, kosztów funkcjonowania kopalń. - Nie zamierzamy utrzymywać w zasobach Polskiej Grupy Górniczej tych kopalń, które przynoszą straty - tłumaczy.

Minister gospodarki Janusz Steinhoff podkreśla, że branża górnicza przez ostatnie lata była źle zarządzana. - Nie podejmowano we właściwym czasie właściwych decyzji. Nie likwidowano kopalni nierentownych i nie inwestowano w kopalnie przyszłościowe - mówi gość Trójki i podkreśla, że wskaźniki, które miały maleć - rosły, a te, które miały rosnąć - malały.

Co na to słuchacze, którzy dzwonili do audycji? Co realnie zmieniło się w zarządzaniu sektorem górniczym? Zapraszam do wysłuchania nagrania audycji. Poniżej prezentujemy wyniki sondy internetowej przeprowadzonej w trakcie audycji.

***

Tytuł audycji: Za, a nawet przeciw
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski
Goście: Grzegorz Tobiszowski (wiceminister ds. energii, pełnomocnik rządu ds. restrukturyzacji węgla kamiennego), Janusz Steinhoff (były wicepremier, były minister gospodarki, specjalista zajmujący się procesami górnictwa), dr Janusz Grobicki (Centrum im. Adama Smitha), Zbigniew Zatorski (Przewodniczący Związku Górników w Polsce przy Kopalni Węgla Kamiennego Halemba), Bartłomiej Dyrski (wydawca portalu "Wysokie napięcie.pl"), dr Bartłomiej Nowak (Akademia Leona Koźmińskiego)
Data emisji: 14.06.2017 
Godzina emisji: 12.06

czaj/mk