Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Trójka
Michał Karpa 02.10.2021

Las Miyawaki. Ratunek dla zieleni miejskiej?

Las Miyawaki rośnie 10 razy szybciej niż normalny. Czym charakteryzuje się taki las?

Mimo że konsekwentnie wycinamy lasy, to i tak staramy się sadzić nowe, by drzew nie zabrakło. Najgorzej jest w miastach, gdzie parki i skwery ograniczane są inwestycjami. Miłośnicy drzew walczą o miejski drzewostan. Ciekawym pomysłem jest metoda wymyślona pięćdziesiąt lat temu w Japonii, polegająca na tworzeniu w miastach lasów kieszonkowych lub parków. Plany sadzenia tego typu lasów mają powstać również w Polsce.


Posłuchaj
03:29 TROJKA Zapraszamy na weekend Las Miyawaki 2021_10_02-06-38-54.mp3 Las Miyawaki. Jak może zmienić przestrzeń miejską (Zapraszamy na weekend)

 

– Forum Przyjaciół Drzew jest organizowane już po raz piąty. Motywem przewodnim są standardy opieki nad drzewami dla polskich miast, zarządów zieleni, zarządów dróg. Niewątpliwie nie jest łatwo zmieścić w tkance miejskiej tyle drzew, ile potrzebujemy. Bardzo cenne są nasadzenia wzdłuż ulic, mamy działki, można – zamiast budować kolejny biurowiec – w tych miejscach zakładać, jak to się teraz modnie mówi, parki kieszonkowe – podkreśla Piotr Tyszko-Chmielowiec, dyrektor Instytutu Drzewa we Wrocławiu.

– Akira Miyawaki był japońskim botanikiem. W latach 70. wyszedł pomysłem metody lasów miejskich. Las sadzony metodą Miyawaki rośnie nawet 10 razy szybciej niż normalny i po 2-3 latach wytwarza się ściółka leśna. Zbiorowisko leśne osiągalne jest już w ciągu 25-30 lat w porównaniu do zwykłego lasu, któremu zajmuje to nawet do 200 lat – opowiada Agnieszka Tarouquella-Levitan z Fundacji Perspektywa, z gminy Rozwarowo w województwie zachodniopomorskim.

Miyawaki Method of Plantation / Afforestation / Akira Miyawaki / Man Made Forest / Urban Forest / Design-Essentialz

– Najważniejsze warunki samej metody zakładają odpowiednie przygotowanie terenu, przekopywanie, mieszanie z różnymi naturalnymi składnikami odżywczymi, aby była to doskonała baza do wzrostu roślin, do ich ukorzeniania. Ważne jest dobieranie roślin zgodnie z szerokością geograficzną. Sadzi się je ciasno, bo 3-4 na metr kwadratowy, rośliny pozostają ze sobą konkurencji i rosną szybciej. Dostajemy wiele e-maili od stowarzyszeń, inicjatyw, fundacji, które chcą podobne lasy sadzić w miastach – dodaje Agnieszka Tarouquella-Levitan.

W ten weekend w Bolesławcu na Dolnym Śląsku zorganizowano Forum Przyjaciół Drzew, gdzie ekolodzy, architekci i samorządowcy rozmawiają o ochronie miejskiego drzewostanu.

***

Tyt audycji: Zapraszamy na weekend
Prowadzi: Piotr Firan
Autor materiału reporterskiego: Przemysław Cięgotura
Data emisji: 2.10.2021
Godziny emisji: 6.38

mk