Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Trójka
Katarzyna Rogowska 08.03.2022

Trzynasty dzień wojny na Ukrainie: ewakuacja cywilów, miasta pod obstrzałem [POSŁUCHAJ]

 - Rosyjscy żołnierze zachowują się jak terroryści i tchórze. W ciągu 11 dni rosyjscy okupanci zniszczyli ponad 200 ukraińskich szkół, 34 szpitale, ponad 1500 budynków mieszkalnych. Wiemy już, że 38 ukraińskich dzieci zostało zamordowanych. Potwierdzono, że ogółem ponad 400 cywilów zostało zabitych, a ponad 800 rannych. Te dane są z pewnością niepełne - przekazał minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow. Zapraszamy do śledzenia wydarzeń związanych z wojną w Ukrainie w Programie 3 Polskiego Radia.

Rosyjskie dowództwo wojskowe wydaje rozkazy bombardowania infrastruktury cywilnej i dzielnic mieszkalnych - poinformował Główny Zarząd Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy.


Prace przy odgruzowywaniu ruin budynków w Charkowie zniszczonych przez rosyjskie bombardowania, 8 marca 2022 roku, fot. PAP/DSNS Prace przy odgruzowywaniu ruin budynków w Charkowie zniszczonych przez rosyjskie bombardowania, 8 marca 2022 roku, fot. PAP/DSNS

Drugi konwój ewakuacyjny wyjechał we wtorek po południu z Sum do Połtawy przez korytarz humanitarny, utworzony na mocy tymczasowego porozumienia o zawieszeniu broni z Rosją - poinformował zastępca szefa sztabu prezydenta Ukrainy Kyryło Tymoszenko. Informacje te potwierdził na Facebooku szef Połtawskiej Obwodowej Administracji Wojskowej Dmytro Łunin. 

We wtorek rozpoczęła się ewakuacja cywilów z dwóch ukraińskich miast. Chodzi o Sumy na wschodzie kraju i Irpień niedaleko Kijowa. Wcześniej Ukraina i Rosja uzgodniły trasy korytarzy humanitarnych. To pierwsze od początku trwającej 13 dni wojny korytarze humanitarne, które zaczęły działać po uzgodnieniach między przedstawicielami Rosji i Ukrainy. Wcześniejsze próby wyprowadzenia cywilów z Mariupola nie powiodły się, bo Rosja zaczęła strzelać do uciekinierów.

Miasto Sumy jeszcze w nocy było bombardowane przez Rosjan. Nad ranem wyjechały stamtąd pierwsze autobusy. Mieszkańcom umożliwiono też ucieczkę z Irpienia niedaleko Kijowa, gdzie również trwa oblężenie wojsk rosyjskich. "Jedziemy na dworzec. Nie wiemy, co będzie potem. Na razie po prostu uciekamy" – mówiła jedna ze starszych mieszkanek Irpienia. 

Ukraińscy studenci robią dla armii siatki maskujące do wykorzystania w walkach z rosyjskim najeźdźca Ukraińscy studenci robią dla armii siatki maskujące do wykorzystania w walkach z rosyjskim najeźdźcą, fot. PAP/EPA/GEORGE VITSARAS

Najcięższa dla cywilów sytuacja jest w Mariupolu, gdzie 200 tysięcy osób jest odciętych od wody, prądu i ogrzewania. Według prezydenta Ukrainy, z odwodnienia zmarło tam niedawno ukraińskie dziecko. We wtorek na Telegramie władze Mariupola poinformowały, że Rosjanie próbowali wedrzeć się do miasta korytarzem humanitarnym w trakcie ewakuacji ludności cywilnej. – Po raz kolejny okupant zademonstrował swoją podłość, próbując wedrzeć się do miasta właśnie w momencie zorganizowania korytarza humanitarnego dla ludności cywilnej starającej się opuścić oblężony Mariupol - napisały władze położonego nad Morzem Azowskim Mariupola. 

Uchodźcy na dworcu kolejowym we Lwowie, fot. PAP/Vitaliy Hrabar Uchodźcy na dworcu kolejowym we Lwowie, fot. PAP/Vitaliy Hrabar

60 tysięcy osób codziennie przyjeżdża na dworzec we Lwowie. To mieszkańcy ostrzeliwanych przez Rosjan miast. Na zachodzie Ukrainy szukają schronienia lub przygotowują się do dalszej podróży. Przed budynkiem dworca pomocy udzielają wolontariusze. Są namioty szpitale i kuchnie polowe. Mer miasta Andrij Sadowy zaapelował o międzynarodową pomoc humanitarną. Według wyliczeń władz Lwowa, schronienie w mieście znalazło 200 tysięcy osób ze wschodniej i południowej Ukrainy. Mer miasta podkreślał, że Lwów nie poradzi sobie dłużej z napływającymi masami uchodźców. 


Posłuchaj
02:23 PR3 2022_03_08-13-21-34 Lwów Pawlica.mp3 Korespondencja Pawła Pawlicy ze Lwowa (Trójka do trzeciej)

 

ONZ ocenia, że od początku rosyjskiej napaści z Ukrainy wyjechało już co najmniej 1.7 miliona osób. Większość przyjechała do Polski.

5 marca 2022 roku. Ludność chroniąca się pod mostem w miejscowości Irpień, fot. PAP/ArmedForcesUkr 5 marca 2022 roku. Ludność chroniąca się pod mostem w miejscowości Irpień, fot. PAP/ArmedForcesUkr

***

W Ukrainie znaki drogowe są demontowane albo zmieniane. Wszystko to z myślą o bezpieczeństwie albo o próbie zdobycia przewagi w wojnie informacyjnej. Dla rosyjskiej armii, często niewiedzącej, gdzie jedzie, brak znaków oznacza błądzenie.


Posłuchaj
02:49 Trojka Pora na Trojke znaki drogowe 2022_03_08-08-10-49.mp3 Walczący Ukraińcy na masową skalę zmieniają znaki drogowe. Relacja Agnieszki Pospiszyl (Pora na Trójkę)

 

***

Noc z 7 na 8 marca nie była spokojna. Rosyjskie samoloty zbombardowały miasta Sumy i Ochtyrka. Co najmniej 14 osób zginęło. Uszkodzono także kolejne cywilne budynki i inne elementy cywilnej infrastruktury. Jak informuje mer miasta Bucza Anatolij Fedoruk, rosyjscy żołnierze nie pozwalają mieszkańcom wychodzić z domów i strzelają na ulicach do tych, których zobaczą. O tych i innych wydarzeniach z ostatniej nocy na Ukrainie opowiedział Michał Strzałkowski w audycji "Pora na Trójkę".

Posłuchaj
07:57 Trojka Pora na Trojke Strzalkowski Aktualna sytuacja na Ukrainie 2022_03_08-07-10-40.mp3 Aktualna sytuacja na Ukrainie oraz podsumowanie niedzieli i nocy w relacji Michała Strzałkowskiego (Pora na Trójkę)

 

***

Ukraina broni się trzynasty dzień, a Polska kontynuuje działania mające wspierać naszych sąsiadów. Pomoc płynie do uchodźców szerokim strumieniem. Równolegle przedstawiciele najwyższych władz państwowych prowadzą zabiegi dyplomatyczne, które mają z jednej strony jednoczyć Zachód po stronie Ukrainy, a z drugiej uwrażliwić na tragiczną sytuację, w jakiej znajdują się Ukraińcy. 

Posłuchaj
02:45 Trojka Pora na Trojke negocjacje dzialania polskie Drazkiewicz 2022_03_08-06-51-48.mp3 Podsumowanie działań Polski oraz kolejnej tury rozmów ukraińsko-rosyjskich (Pora na Trójkę)

 

»» ROSYJSKA INWAZJA NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny ««

***

Polskie Radio tymczasowo uruchomiło transmisję w czasie rzeczywistym sygnału Ukraińskiego Radia poprzez swoje nadajniki cyfrowe w technologii DAB+. Sygnał publicznego ukraińskiego nadawcy dostępny jest także w kanałach internetowych Polskiego Radia. Dzięki temu przebywający w Polsce Ukraińcy będą mogli łatwiej słuchać audycji swojego radia publicznego. 

***

 

Czytaj także: