Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Trójka
Ewa Dryhusz 20.05.2013

Sądy rodzinne. Stereotypy przelewają się na wyroki

- Na samym początku to ojciec musi się tłumaczyć ze wszystkiego, natomiast z automatu kontakty są przyznawane matce. Ojciec dostaje "ochłapy", a chcąc więcej, musi udowadniać, że jest dobrym tatą, potrafi, stara się. To tak nie powinno wyglądać -mówi Radosław Siuda, ojciec, który walczył przy pomocy bilbordów o prawo do wychowywania dziecka.
Sądy rodzinne. Stereotypy przelewają się na wyrokiGlow Images/East News
Posłuchaj
  • Czy sądy rodzinne są nierodzinne? (Za, a nawet przeciw/ Trójka)
Czytaj także

Stereotypy, pośpiech i bezduszność to najpoważniejsze zarzuty jakie formułuje się pod adresem sądów rodzinnych. Najgorzej jest na linii sąd-ojcowie z rozbitych małżeństw, bo ci traktowani są jak żywy "bankomat". Powszechnie wiadomo, że stając przed sądem ojciec ma o wiele mniejsze szanse na opiekę nad dzieckiem w stosunku do matki, czasem nawet w sytuacjach gdy ta nie wywiązuje się ze swoich obowiązków. 88 proc. Słuchaczy twierdzi, że sądy rodzinne nie są rodzinne.

Radosław Siuda walczył o dziecko rozwieszając w swoim mieście bilbordy. - Wybrałem tę formę, ponieważ wydaje mi się, że tak na dobrą sprawę, żadna inna forma by nie pomogła. Praktyka pokazuje, że osoby, które boją się są na przegranej pozycji. W moim przypadku okazało się, że pomysł, determinacja i jakieś środki finansowe pomogły, bym mógł normalnie kontaktować się z moją córeczką - opowiada rozmówca Ernesta Zozunia.

Sędzia Monika Ciemięga, wiceprezes sądu rejonowego w Opolu i sędzia rodzinny podkreśla, że niewielu ojców stara się o uzyskanie władzy rodzicielskiej nad dzieckiem. - Statystyki wykazują, iż jedynie w 3 proc. przypadków sądy rodzinne czy sądy rozwodowe powierzają władzę rodzicielską ojcom. Natomiast do tej pory nie przeprowadzono żadnych badań, z których by wynikało jaki odsetek z ojców, którzy nie otrzymali powierzenia władzy rodzicielskiej ubiegało się o przyznanie tej władzy - zaznacza gość "Za, a nawet przeciw".

Czy sądy rodzinne są nierodzinne? W audycji wypowiadali się także: Katarzyna Manista, psycholog, kierownik rodzinnego ośrodka diagnostyczno-konsultacyjnego w Mławie oraz Słuchacze.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.
Audycji "Za, a nawet przeciw" można słuchać od poniedziałku do czwartku w samo południe. Zapraszamy.

.