Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Katarzyna Karaś 14.02.2011

Violetta Villas świętuje 50-lecie działalności artystycznej

Piosenkarka wystąpi wieczorem w Kielcach na koncercie jubileuszowym. Otrzyma też srebrny medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis, przyznany przez ministra kultury.
Violetta VillasVioletta Villasfot. Kuba ns1/Wikimedia Commons/CC

Violetta Villas cieszyła się ogromną popularnością w latach 60., jej piosenka "Dla Ciebie miły" została okrzyknięta najlepszym polskim szlagierem.

Artystka obdarzona fenomenalnym głosem, sopranem koloraturowym, o skali obejmującej kilka okaw, nie tylko śpiewała, także komponowała i pisała teksty.

Urodziła się 10 czerwca 1938 roku w Liège w Belgii, jako Czesława Cieślak. Tam spędziła dzieciństwo. Ojciec, Bolesław Cieślak, był górnikiem, a także kapelmistrzem w orkiestrze górniczej.

W 1946 roku rodzina Villas przyjechała do Polski i zamieszkała w Lewinie Kłodzkim.



"Śpiewa Violetta Villas"

Zadebiutowała w 1961 roku Polskim Radiu, dokonując pierwszych nagrań z zespołami Bogusława Klimczuka i Edwarda Czernego.

W 1966 zagrała w serialu "Klub profesora Tutki", wykonując m.in. piosenkę "Chica Helka". W roku 1970 reżyser Konstanty Ciciszwili wyprodukował film "Śpiewa Violetta Villas", który był inscenizowanym recitalem. Artystka była też bohaterką fabularyzowanego dokumentu z 1988 roku "Sen o kopciuszku".



Występowała na Festiwalu w Sopocie, a na III Festiwalu Piosenki w Rennes we Francji zdobyła Grand Prix. Uczestniczyła w radiowych koncertach z międzynarodową obsadą, m.in. w Szwajcarii i Republice Federalnej Niemiec. Występowała w paryskiej Olympii, a następnie w Las Vegas. Przez trzy sezony była gwiazdą Casino de Paris, gdzie śpiewała piosenki i arie operowe w dziewięciu językach. Występowała ze stuosobowym baletem.

Karierę kontynuowała w Stanach Zjednoczonych, grając w filmach muzycznych. Gdy artystka wróciła do kraju, by zaopiekować się ciężko chorą matką, władze odebrały jej paszport.

Duet z Kazikiem Staszewskim

Od 1979 do 1985 roku piosenkarka współpracowała z Teatrem Syrena, wyjeżdżając na tourneè po Stanach Zjednoczonych i Kanadzie.

W roku 1996 Villas nagrała wraz z Kazikiem Staszewskim piosenkę "Kochaj mnie a będę Twoją". Duet Kazika z Violettą Villas, będący połączeniem muzyki rewiowej z punk rockową, szybko znalazł się na czele list przebojów.



W 1998 przeniosła się do rodzinnego Lewina Kłodzkiego, gdzie założyła schronisko dla zwierząt.

W 2003 roku wystąpiła na Festiwalu w Opolu. Nagrała też płytę z walentynkowymi hitami oraz "Kolędy serca". Kilka lat później pojawiła w telewizyjnym programie "Szansa na sukces", w którym wykonywano jej piosenki. Artystka sporadycznie daje koncerty m.in., w ubiegłym roku w Filharmonii Wrocławskiej.

W 2007 roku władze Lewina Kłodzkiego zamknęły schronisko dla zwierząt prowadzone przez artystkę. Violetta Villas była hospitalizowana, od tego czasu unika mediów.

IAR,kk