Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Sylwia Mróz 29.08.2012

Grzegorz Ciechowski skończyłby dziś 55 lat

Jego grupa wykreowała nowe, ostre brzmienie, oryginalne teksty oraz czarno-biały image. W swoich tekstach metaforycznie przedstawiał rzeczywistość, ale pisał też o uniwersaliach: miłości, snach i gniewie.
Piosenkarz i kompozytor Grzegorz Ciechowski.Piosenkarz i kompozytor Grzegorz Ciechowski. PAP/Andrzej Zbranieck
Posłuchaj
  • Grzegorz Ciechowski o koncercie na 20-lecie zespołu
  • Fragment utworu "Biała flaga"
  • "Tak... tak... to ja", jeden z najlepszych polskich utworów końca dekady lat 80.
  • W 1992 roku na antenie Polskiego Radia muzyk mówił o muzyce komercyjnej
Czytaj także

Grzegorz Ciechowski, lider legendarnego zespołu rockowego Republika, kompozytor i producent muzyczny urodził się 29 sierpnia 1957 roku. Jako solista występował pod pseudonimami "Obywatel G.C." i "Grzegorz z Ciechowa".
Kariera Grzegorza Ciechowskiego trwała 20 lat. Była tak aktywna i barwna, że starczyłoby jej na kilka muzycznych życiorysów. Debiutował w 1981 roku jako lider Republiki, jednego z najważniejszych zespołów Polski lat 80. Był autorem tekstów i muzyki, wokalistą, pianistą oraz flecistą.
Utwory grupy odbierano jako inteligentne spojrzenie na sytuację jednostki w odhumanizowanym społeczeństwie. Do najważniejszych należą: "Kombinat", "Telefony", "Sexy doll", "Arktyka" i "Biała flaga".


W 2001 roku, w 20. rocznicę pierwszego koncertu Republiki, w toruńskim klubie "Od nowa", Grzegorz Ciechowski wspominał, jak występ sprzed lat spotkał się z wielką przychylnością publiczności, choć dla członków zespołu, poza jedną piosenką, okazał się wielką klapą. Wiele przebojów Republiki - jak choćby "Biała flaga" - do dziś cieszy się popularnością ze względu na uniwersalną, ponadczasową wymowę.


W 1986 roku Ciechowski rozpoczął karierę solową jako Obywatel G.C. Jego indywidualna twórczość była łagodniejsza i, w większym stopniu niż utwory Republiki, oparta na instrumentach klawiszowych. Wtedy powstał wielki przebój "Tak... tak... to ja", jeden z najlepszych polskich utworów końca dekady lat 80.

W latach 90. Grzegorz Ciechowski zasłynął jako producent płyt debiutujących artystów. Komponował również muzykę filmową. Ostatnią produkcją artysty była ścieżka dźwiękowa do "Wiedźmina". W 1996 roku pod pseudonimem Grzegorz z Ciechowa nagrał inspirowaną folklorem płytę "ojDADAna", która wywołała falę zainteresowania nagraniami innych artystów, bazujących na muzyce ludowej. Wielkim hitem był znajdujący się na niej utwór "Piejo kury, piejo".


Grzegorz Ciechowski zmarł 22 grudnia 2001 roku. Urnę z jego prochami złożono na Cmentarzu Wojskowym na warszawskich Powązkach. Od kilku lat w Tczewie odbywają się festiwale muzyki Grzegorza Ciechowskiego "In memoriam". Miasto Toruń przyznaje nagrodę artystyczną jego imienia.

Zobacz galerię DZIEŃ NA ZDJĘCIACH >>>
IAR, sm