Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Agnieszka Szałowska 05.02.2014

Kierowcy we mgle. Odległość oceniaj "na oko" i licz na życzliwość policjantów

Słuchacz radiowej Jedynki tylko dzięki długiej dyskusji z policjantem uniknął mandatu za użycie świateł przeciwmgłowych. W jego ocenie było to konieczne, policjant miał inne zdanie. Z pomocą starali się przyjść klimatolodzy...
Janusz WeissJanusz WeissWojciech Kusiński/PR

- Rzeczywiście Kodeks drogowy precyzyjnie nie określa w jaki sposób należy dokonywać pomiaru zmniejszonej przejrzystości powietrza, w tym przypadku spowodowanej mgłą. Ocena sytuacji należy do kierującego pojazdem - powiedział komisarz Artur Wilk, z wydziału ruchu drogowego stołecznej policji.
W rozmowie z Januszem Weissem przytoczył zapis z art. 30 ustawy Prawo o ruchu drogowym, który mówi, że "Kierujący pojazdem może używać tylnych świateł przeciwmgłowych , jeżeli zmniejszona przejrzystość powietrza ogranicza widoczność na odległość mniejszą niż 50 m." W przypadku świateł przednich nie ma określonej odległości.

- Myślę, że ustawodawca miał na myśli ekstremalne warunki pogodowe. Kiedy jest gęsta mgła potocznie zwana "mlekiem", gdy dobrze nie dostrzegamy tego co dzieje się przed i za samochodem, wtedy kierujący nie powinni mieć problemu z oceną odległości - dodał w audycji "Wszystko, co chciałbyś wiedzieć i nie boisz się zapytać" .

Dr Mieczysław Sobik z Zakładu Klimatologii i Ochrony Atmosfery Uniwersytetu Wrocławskiego powiedział, że mgła jest zjawiskiem mierzalnym. - Jej natężenie można określić poprzez wyznaczenie widzialności poziomej, czyli widoczności przedmiotów znajdujacych się w danej odległości - wyjaśnił.

Druga metoda określa wodność mgły, czyli ilość wody znajdującej się w atmosferze w postaci zawiesiny kropelek, które stanowią mgłę. Zdaniem klimatologa kierowcy nie są w stanie określić odległości w czasie mgły. - 50 metrów to jest już bardzo gęsta mgła. Sądzę, że niemal wszyscy intuicyjnie włączą światła przy widzialności znacznie większej niż 50 metrów - powiedział.

Janusz Weiss sprawdza. Wcześniejsze audycje >>>

Audycja "Wszystko, co chciałbyś wiedzieć i nie boisz się zapytać" towarzyszy słuchaczom Jedynki codziennie od poniedziałku do piątku. O godz. 8.40 Janusz Weiss przedstawia temat, którym tego dnia będzie się zajmował, o godz. 12.50 oraz 14.10 relacjonuje postępy poszukiwań, a w głównym wydaniu audycji o godz. 16.30 podsumowuje całodzienne działania, rozmawia z ekspertami i przedstawia wnioski.

Z pytaniami do redaktora Janusza Weissa można dzwonić pod nr tel: 22 645 21 55 . Można też pisać na adres: weiss@polskieradio.pl .

(asz)