Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Piotr Grabka 05.07.2014

Tarnowo Podgórne - miejsce dobre na wypoczynek i... robienie biznesu

Nowoczesne hale i boiska sportowe, atrakcyjna oferta kulturalna, Jezioro Lusowskie, ciekawe zabytki i Muzeum Powstańców Wielkopolskich, a przy okazji największy rynek pracy w poznańskiej strefie podmiejskiej. Oto gmina Tarnowo Podgórne.
Park 700-lecia w Tarnowie PodgórnymPark 700-lecia w Tarnowie Podgórnymmat promocyjne
Posłuchaj
  • O gminie Tarnowo Podgórne opowiadają wójt Tadeusz Czajka i prezes Tarnowskiego Stowarzyszenia Przedsiębiorców Szymon Horowski (Lato z Radiem/Jedynka)
Czytaj także

W sobotniej audycji "Lato z Radiem" atrakcje tego miejsca przybliżają słuchaczom radiowej Jedynki Karolina Rożej i Roman Czejarek.

Gmina Tarnowo Podgórne jest jedną z 17 gmin położonych w powiecie poznańskim, w której na powierzchni 101 km2 mieszka blisko 23 tys. mieszkańców. Posiada ona jeden z największych budżetów w województwie wielkopolskim.

Od lat rozwijana jest baza oświatowa – budowane lub rozbudowywane szkoły i przedszkola. Młodzi mieszkańcy mają do dyspozycji 5 przedszkoli i 5 szkół podstawowych. Mogą kontynuować edukację w dwóch gimnazjach i prowadzonym przez gminę Liceum Ogólnokształcącym. Od 2011 roku działa również Samorządowa Szkoła Muzyczna I stopnia w Tarnowie Podgórnym.

Bardzo ważne są także działania na rzecz tworzenia warunków dla aktywnego wypoczynku. Powstają hale sportowe, boiska, place zabaw, skateparki, siłownie zewnętrzne czy ścieżki rowerowe. Jesienią 2014 roku planowane jest otwarcie Parku Wodnego Tarnowskie Termy (ze strefą rekreacyjną, sportową, fitness i saunarium). Tuż obok powstanie Park Zdrowia – tu znajdą się obiekty, w których świadczone będą usługi z zakresu zdrowia i nowoczesnej kosmetologii, również z wykorzystaniem zdrowotnych właściwości wód geotermalnych.

/W gminie działa szereg amatorskich zespołów artystycznych: muzycznych, teatralnych i tanecznych, w tym dwie orkiestry (Młodzieżowa Orkiestra Dęta Gminy Tarnowo Podgórne i Stowarzyszenie Da Capo), Zespół Pieśni i Tańca "Lusowiacy", Dziecięcy Zespół Pieśni i Tańca Ludowego "Modraki", Koło Śpiewu im. F. Nowowiejskiego. Jednym z ciekawszych przedsięwzięć kulturalnych jest program "Teatr w każdej wiosce" angażujący wokół idei teatru dzieci, młodzież i osoby dorosłe.

Na terenie gminy Tarnowo Podgórne nie brakuje również miejsc ciekawych turystycznie i krajobrazowo. Większość szlaków turystycznych wiedzie brzegiem Jeziora Lusowskiego, nad którym utworzono ponad 1000 hektarowy obszar krajobrazu chronionego. W Lusowie do wypoczynku zaprasza nowoczesna plaża z atrakcyjnym zapleczem sportowo-rekreacyjnym. W pobliżu działa zbudowane przez gminę Muzeum Powstańców Wielkopolskich. Zgromadzono w nim pamiątki poświęcone Powstańcom, a w szczególności dowódcy Generała Józefa Dowbora Muśnickiego, pochowanego na cmentarzu w Lusowie.

Ponadto w gminie Tarnowo Podgórne funkcjonuje ponad 4,7 tys. podmiotów gospodarczych, w tym 220 spółek z kapitałem zagranicznym, które zainwestowały tu blisko miliard dolarów. Działające tutaj przedsiębiorstwa wygenerowały około 30 tysięcy miejsc pracy – to największy rynek pracy w poznańskiej strefie podmiejskiej.

W sobotę 5 lipca w Tarnowie Podgórnym swój przystanek będzie miała trasa Lata z Radiem 2014. Zapraszamy!

materiały promocyjne/pg