Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Marlena Borawska 23.09.2010

Polacy chcą wprowadzenia kary śmierci

Podczas, gdy współczesne systemy prawne opierają się na pojęciu "sprawiedliwości naprawczej" ponad połowa polskiego społeczeństwa opowiada się za karą śmierci.
Kara śmierci za apostazję w IranieKara śmierci za apostazję w Iranieźr.christianos.pl

Halina Bortnowska, przewodnicząca Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka podejrzewa, że osoby, które popierają karę śmierci nie zdają sobie sprawy z tego czego chcą. Jak tłumaczyła brak świadomości tego czym jest wyrok śmierci bierze się stąd, że ludzie nie pamiętają już czasów, kiedy w więzieniach stalinowskich mordowano skazanych.

- Ludzie nie wiedzą czym jest kara śmierci, ponieważ straszne fakty są już odległe w czasie. W dzisiejszych więzieniach, kiedy ludzie giną, to giną poprzez zaniedbanie, choroby, poprzez agresję jednych wobec drugich - tłumaczyła Halina Bortnowska, która była gościem Jedynki.

W Polsce ostatni wyrok śmierci wykonano 21 kwietnia 1988 roku w Krakowie. Formalnie w kodeksie karnym nie ma kary śmierci od 1998 roku.

- Już wcześniej polscy sędziowie powstrzymywali się od orzekania tej kary, nawet gdy była ona w kodeksie, bo jest ona w jaskrawy sposób sprzeczna z nowoczesną formacją prawniczą, w której nie ma miejsca dla takiej kary - stwierdziła obrończyni praw człowieka.

Jak tłumaczyła współczesne systemy prawne opierają się na pojęciu "sprawiedliwości naprawczej".
- Chcemy, żeby ludzie winni przestępstw naprawili krzywdy, które wyrządzili innym i sobie - tłumaczyła przewodnicząca. Dodała także, że zdaje sobie sprawę z tego, że nie we wszystkich przypadkach jest to możliwe.

Mimo, że kara śmierci budzi ogromne kontrowersje w wielu miejscach na świecie jest nadal wykonywana.

Dziś sąd najwyższy w Stanach Zjednoczonych odrzucił wniosek o wstrzymanie egzekucji 41- letniej Teresy Luis. Mieszkanka stanu Virginia została skazana na śmierć za współudział w zabójstwie męża i pasierba. Egzekucja Luis będzie pierwszym od 5 lat przypadkiem stracenia kobiety w USA. To także pierwsza od niemal stu lat egzekucja w stanie Virginia.

W USA skazanych na śmierć jest ponad 3 tys. więźniów. 60 osób oczekuje obecnie na wykonanie wyroku. Karę śmierci w Stanach Zjednoczonych przywrócono w 1976 roku. Od tamtej pory stracono 11 kobiet i 1215 mężczyzn.

* Halina Bortnowska jest znanym filozofem, teologiem, publicystką oraz przewodniczącą Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.

Rozmawiał Przemysław Szubartowicz



(mb)