Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Andrzej Gralewski 18.11.2010

Archiwum Polskiego Radia jest pełne skarbów

Już niedługo każdy będzie mógł przesłuchać dowolną audycję zarejestrowaną w ciągu 85. lat istnienia Polskiego Radia.
Archiwum Polskiego RadiaArchiwum Polskiego Radiaźr. materiał promocyjny
Posłuchaj
  • Perełki z archiwum Polskiego radia
  • Mamy prawdziwe skarby
Czytaj także

- Archiwum Polskiego Radia zawiera 800 tys. sztuk różnych nośników taśm i płyt. Precyzyjne ich opisywanie ciągle trwa – wyjaśnia Waldemar Listowski dyrektor Archiwum Polskiego Radia.

Na nośnikach często jest kilka nagrań i dopiero po pełnej digitalizacji może nastąpić ich wyodrębnienie. Wtedy dopiero Polskie Radio będzie mogło zaprezentować cały ogrom materiałów, którymi dysponuje. Obecnie 15 proc. zbiorów zostało poddanych cyfrowej obróbce.

Jarosław Czuba, wicedyrektor Narodowego Instytutu Audiowizualnego, zajmującego się tym procesem, zapewnił, że w ciągu pięciu, ośmiu lat uda się przenieść do tego formatu wszystkie zbiory.

Archiwum
Archiwum Polskiego Radia

- Już niedługo będzie możliwe, do celów niekomercyjnych, odsłuchanie poszczególnych nagrań. Musimy na to poczekać jeszcze kilka lat – podkreślił w rozmowie z Karoliną Wichowską.

Wiele taśm nie jest w żaden sposób opisanych, dlatego nieraz pracownicy archiwum muszą zamieniać się w detektywów, by dopasować głosy z audycji do nazwisk ich wykonawców.

- Ważnym elementem naszej pracy jest rozpoznawanie głosów. Jestem z wykształcenia historykiem, dlatego zajmuję się tą tematyką. Mamy jednak osoby, które znają się na innych dziedzinach, korzystamy z książek, z prasy, docieramy do większości aktorów i osób, które występowały w Radiu – informował Wojciech Barcikowski, pracownik Archiwum PR.

Archiwa Polskiego Radia to prawdziwy skarbiec różnorodnych dźwięków z przeszłości. Można tu usłyszeć dźwiękowy zapis najważniejszych w wydarzeń XX i XXI wieku. Wypowiedzi zarejestrowane od czasu wynalezienia fonografii.

Archiwum
Archiwum Polskiego Radia

Co kryją archiwa Polskiego Radia? Co zrobić, żeby przyszłe pokolenia mogły z nich korzystać jak najdłużej? Na czym polega digitalizacja? O tym dyskutują dziś eksperci z Polskiego Radia, TVP i Archiwów Państwowych.

Aby wysłuchać próbki archiwów Polskiego Radia wystarczy kliknąć na "Perły archiwów", a rozmowy na temat zasobów klikając "Mamy prawdziwe skarby" w boksie "Posłuchaj" w kolumnie po prawej stronie.

Magazynu "Z kraju i ze świata" można słuchać w dni powszednie od godz. 12:30.

Łowców tych niezwykłych dźwięków z przeszłości zapraszamy na internetową stronę moje.polskieradio.pl

Tam również wiele innych, ciekawych dźwięków Polskiego Radia.

(ag/pp)