Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Anna Kłys 23.11.2021

Cukrzyca bez igieł? Prace nad nieinwazyjnymi metodami pomiaru cukru

Ponad 2,5 mln ludzi w Polsce nie wie, że ma cukrzycę. Ostatnie badania Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków wykazują, że igły jednorazowe, które pacjenci wykorzystują w domach do pomiaru cukru we krwi, są używane nawet do 15 razy, co stwarza duże zagrożenie infekcji i zakażenia organizmu różnymi patogenami.  

cukrzyca koronawirus 1200.jpg
Koronawirus a cukrzyca. Co trzeba wiedzieć

Aby temu zapobiec, naukowcy pracują nad nieinwazyjnymi metodami pomiaru cukru we krwi.

Dr hab. inż. Artur Rydosz, prof. Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie prowadzi właśnie prace naukowo-badawcze nad stworzeniem metody pomiarowej, dla której bazą będzie wydychane przez chorego powietrze. Prototyp urządzenia już istnieje. Na czym polega jego działanie i jak podniesie ono komfort życia chorych na cukrzycę?

Gościem audycji będzie dr hab. inż. Artur Rydosz, prof. Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. 

Ponadto w audycji: 

Architektura snu.

Mamy wręcz urodzaj na prowadzenie badań snu. Jako pierwsi zajęli się tym tematem Chińczycy i okazało się, że w czasie pandemii COVID-19 aż 70 proc. mieszkańców Państwa Środka cierpi z powodu pogorszenia snu. Podobne wyniki dały badania przeprowadzone we Francji.

Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego określili nawet, ile wynosi w ciągu doby niezbędna dawka snu. W Polsce również prowadzi się podobne badania i mamy bardzo ciekawe wyniki dotyczące wpływu snu na: układ odpornościowy, produkcję hormonów, powstawanie choroby Alzheimera czy siły wzmocnienie organizmu po przyjęciu szczepionki chroniącej nas przed koronawirusem. W wyniku tych badań stworzono "architekturę snu". Czym ona jest i jakie ma umocowanie naukowe? Gościem audycji będzie prof. dr hab. n. med. Adam Wichniak z III Kliniki Psychiatrycznej i Ośrodka Medycyny Snu Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie.

***

Na "Eurekę" w czwartek (25.11) o godz. 19.30 zaprasza Artur Wolski. 

ans