Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Marlena Borawska 25.05.2011

Paragonowe machloje w naszych sklepach

Nawet do trzech miliardów złotych rocznie może tracić budżet państwa w związku z nierzetelnym ewidencjonowaniem transakcji sprzedaży.
Paragonowe machloje w naszych sklepach Glow Images/East News

Zdaniem urzędników kontroli skarbowej, co drugi sprzedawca próbuje oszukiwać. Sposoby mają różne. Czasami nieuczciwi sprzedawcy ukrywają kasy fiskalne, inni nie wydają paragonów klientom, jeszcze inni anulują transakcje lub w ogóle ich nie ewidencjonują. - Sprzedawca, szczególnie w sklepach osiedlowych ma upatrzone osoby, znajome twarze. Są to zwykle stali klienci, zakłada więc, że nie są pracownikami organów skarbowych i sprzedaży dla tych osób nie ewidencjonuje – opowiada Andrzej Bartyska z Urzędu Kontroli Skarbowej w Gdańsku.

W takich przypadkach zazwyczaj tylko, co druga, trzecia transakcja jest wprowadzana do kasy fiskalnej. Kara za tego typu "machloje" wynosi od 140 zł do 2700 zł. W ubiegłym roku tylko na Pomorzy wystawiono 4 tys. mandatów na łączną kwotę 1 miliona złotych.

Dla sprzedawców jest to, mimo wszystko, gra warta świeczki, bo brak paragonu to 23 proc. VAT-u w kieszeni i do tego prawie 20 proc. podatku dochodowego.

Andrzej Bartyska przypomina, że sprzedawca ma obowiązek wydać paragon klientowi. Jednak ten nie zawsze go daje, a klient nie zawsze pamięta, aby go wziąć.

Z nieuczciwymi klientami walkę postanowiło podjąć Ministerstwo Finansów, które 20 czerwca rozpocznie akcję edukacyjną dla klientów pod hasłem: "Weź paragon". – Chcemy, żeby wszyscy wiedzieli o tym, że w tych zakupach pobierane są podatki. Te podatki bez paragonu niekoniecznie będą wpływały do budżetu państwa, a wiec stracimy na tym wszyscy – tłumaczy Małgorzata Brzoza, rzecznik Ministerstwo Finansów.

O tym, że nieuczciwych sprzedawców nie brakuje, bardzo łatwo się przekonać. – Staraliśmy się porównać obroty podmiotów. Sklepy, gdzie był w pobliżu zaparkowany samochód komandosów skarbowych, w dniu w którym działaliśmy wykazywały od kilku do kilkunastu razy większe obroty niż zazwyczaj – twierdzi Baryska z Urzędu Kontroli Skarbowej w Gdańsku.

To najlepiej obrazuje skalę problemu.

(mb)

Aby wysłuchać relacji Sebastiana Kwiatkowskiego, wystarczy wybrać "Paragonowe machloje" w boksie "Posłuchaj" w ramce po prawej stronie.

"Sygnałów Dnia" można słuchać w dni powszednie od godz. 6:00.