Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Aneta Hołówek 06.07.2011

V Polonijne Spotkania z Historią Najnowszą

Nauczyciele i animatorzy uczący historii i języka polskiego w placówkach poza granicami kraju uczestniczą w cyklu wykładów i warsztatów w ramach V Polonijnych Spotkań z Historią Najnowszą.
V Polonijne Spotkania z Historią Najnowsząfot. east news
Posłuchaj
  • V Polonijne Spotkania z Historią Najnowszą
Czytaj także

- Mamy tutaj zawodowych nauczycieli, wykładowców szkół wyższych – mówi dr Andrzej Zawistowski, wicedyrektor Biura Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej. – Są wśród nas też osoby, które przez pewne okoliczności zostały zmuszone do nauczenia się języka polskiego, kultury i historii, bo te elementy często ze sobą występują – wyjaśnia.

Polonijne Spotkania z Historią Najnowszą to intensywny kurs historii przeznaczony dla polskich i polonijnych nauczycieli oraz animatorów kultury na całym świecie. Jest organizowany – już po raz piąty – w ramach Programu Polonijnego Biura Edukacji Publicznej IPN, tym razem we współpracy z Centrum Edukacji Obywatelskiej.

Uczestnicy kursu będą mieli okazję wysłuchać wykładów dotyczących historii Polski lat 1914–1989, muzyki w PRL, literatury, konspiracji młodzieżowych, a także obejrzeć szereg filmów historycznych. Wezmą również udział w warsztatach, pokazujących jak wykorzystać zdobytą na wykładach wiedzę w pracy z uczniami.

- Uczestnikom proponujemy w tym roku wykład dotyczący muzyki rockowej w PRL i jej wpływie na walkę z komunizmem, będzie też wykład z kawału politycznego, który poprowadzi dr Andrzej Zawistowski - wymienia Olga Tumińska, koordynatorka programu polonijnego z ramienia Biura Edukacji Publicznej IPN.

Ten "rozrywkowy" elemnt wykładów na pewno zainteresuje uczestników, bo jak mówi dr Andrzej Zawistowski, dowcipy w czasach PRL były bardzo istotnym składnikiem ówczesnej rzeczywistości.

- Ten temat pokarze jak wyglądał obieg informacji w kraju w którym istniała cenzura, a także będzie ciekawy dla uczestników ze wschodu, którzy będą mogli dokonywać porównań - wyjaśnia.

W tym roku uczestnikami kursu są polscy nauczyciele ze Szwecji, Danii, Wlk. Brytanii, Białorusi, Ukrainy, Rosji, Litwy, Łotwy, Grecji, Rumunii, Węgier, Francji i Kanady, w sumie 38 osób.

Jedynka jest patronem medialnym V Polonijnych Spotkań z Historią Najnowszą.

(ah)