Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Marlena Borawska 06.09.2012

Niepełnosprawny, czyli lepszy

Ponad 60 firm z Mazowsza zgłosiło się do udziału w konkursie "Lodołamacze". W czwartek Polska Organizacja Pracodawców Osób Niepełnosprawnych nagrodziła najaktywniejszych przedsiębiorców, którzy zatrudniają niepełnosprawnych.
Gala konkursu Lodołamacze 2011Gala konkursu "Lodołamacze" 2011www.lodolamacze.info.pl
Posłuchaj
  • "Lodołamacze 2012" - relacja Agnieszka Jas
Czytaj także

O tym, jak trudno osobie niepełnosprawnej znaleźć pracę, doskonale wie pani Małgorzata chora na epilepsję. - Mam padaczkę i pracodawca boi się tej choroby - opowiada. - Chociaż jestem zabezpieczona i mam leki, to nik nie chce przyjąć takiej osoby - dodaje.

Nie wielkość firmy, ani nie liczba zatrudnionych niepełnosprawnych decyduje o zwycięstwie w konkursie. - Chodzi o to, czy osoby niepełnosprawne dostają coś ponadto, czy faktycznie integrują się z osobami pełnosprawnymi, czy dostają stanowiska kierownicze - wylicza kryteria Monika Tykarska, wiceprezes Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych.

Jedynym z "Lodołamaczy" jest Marek Kalbarczyk, twórca pierwszego polskiego syntezatora mowy. Jest niewidomy. Mimo to ponad 20 lat temu założył własną firmę. Teraz zatrudnia około 30 niepełnosprawnych. – To bardzo fajnie móc zatrudnić osobę, której nie chcą dać pracy inni - stwierdza.

Dziś Polska Organizacja Pracodawców Osób Niepełnosprawnych nagrodziła firmy z Mazowsza, a za trzy tygodnie nagrodzeni zostaną najlepsi z kraju. Jedynka jest patronem medialnym konkursu "Lodołamacze". Więcej na ten temat w nagraniu audycji..