Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Tomasz Jaremczak 09.04.2013

4 mln Polaków w ogóle nie myje zębów!

Prawie każde dziecko w Polsce ma próchnicę, a prawie 800 tys. osób dorosłych nie ma w domu szczoteczki do zębów. - Wyniki badań są szokujące – przyznaje stomatolog Jan Dethloff.
4 mln Polaków w ogóle nie myje zębówGlow Images/East News
Posłuchaj
  • Polskie zęby. Relacja Agnieszki Jas (Sygnały dnia/Jedynka)
Czytaj także

Przypomina jednocześnie, że zdrowe zęby to lepsze wyniki w sporcie. Wiemy też, że ładne żeby pomagają nie tylko w zdobyciu lepszej pracy, ale i w kontaktach towarzyskich.

Do strachu przed dentystą przyznaje się co trzeci mieszkaniec UE. Prym wiodą Polacy, bo prawie połowa z nas boi się usiąść na fotelu w gabinecie stomatologicznym. - Dorośli, którzy boją się stomatologa, często mają traumatyczne przeżycia z dzieciństwa - tłumaczy dentystka Paulina Szwejkowska. Jej zdaniem dziecko, które przychodzi do stomatologa z zaawansowaną próchnicą, będzie wspominać wizytę jako związaną z bólem. To przekłada się na późniejszy stosunek do leczenia.

O tym, że nie ma się czego bać, przekonuje dorosłych 6-letni Bartek. - U dentysty jest miło, bo są tam różne sprzęty, które mogą pogilgotać zęby. Byłem u dentysty sześć razy i się nie bałem - powiedział. Ale z zębami nie jest dobrze również u najmłodszych. Z badań wynika, że tylko na Mazowszu próchnicę ma ponad 90 procent dzieci. - Nie spotkaliśmy dziecka, które miało absolutnie zdrowe zęby - mówi prezes Fundacji Wiewiórki Julii, dr. Julietta Kiworkowa. Wyjaśnia, że każde dziecko dostaje w Fundacji własną szczoteczkę i nową pastę do zębów, jednak czasami jest to pierwsza szczoteczka w życiu. Poza tym często bywa, że z jednej szczoteczki korzysta całe rodzeństwo.

Schorzenia jamy ustnej znajdują się na czwartym miejscu wśród najbardziej kosztowych w leczeniu. Dlatego ważna jest profilaktyka. Stomatolodzy przypominają, żeby myć zęby co najmniej dwa razy dziennie, używać nitki dentystycznej, płynu do płukania i systematycznie chodzić na badania kontrolne - przy zdrowych zębach i przy umiejętnym używaniu szczoteczki oraz pasty - raz na pół roku.

Światowa Organizacja Zdrowia narzuciła Polsce obowiązek zmniejszenia wskaźnika próchnicy u dzieci do 80 procent. Mamy na to 7 lat.

Posłuchaj relacji Agnieszki Jas nt. zębów Polaków

tj