Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Agnieszka Szałowska 15.04.2013

Żelazna Dama kontra kultura

Margaret Thatcher nie była kulturą i sztuką zainteresowana. O wzajemnym stosunku brytyjskiej premier i artystów oraz dzisiejszej ocenie jej działań porozmawiamy w poniedziałek wieczorem w "Rozdrożach kultury".
Margaret ThatcherMargaret Thatcher PAP/EPA, Johnny Green

Rządy Margaret Thatcher odmieniły oblicze nie tylko gospodarki brytyjskiej, ale także kultury. Prawdą jest, że pani premier miała wielu przeciwników w świecie sztuki i w kulturze popularnej. Miała też zwolenników, a byli i tacy, których stosunek do niej ulegał zmianom.

Ona sama nie była kulturą i sztuką zainteresowana. Co do jednego artyści tacy jak: Morrisey, Paul Weller, Billy Bragg czy Ken Lloach są zgodni: epoka Thatcher to czas upadku kultury robotniczej, i przewartościowania pozycji artysty w brytyjskim społeczeństwie. Ale także - jak nigdy przedtem - okres rozkwitu twórczości zaangażowanej społecznie – zwłaszcza wyrażającej sprzeciw wobec polityki pani premier. Nawet biograficzny film "Żelazna dama" z Meryl Streep w roli głównej nie mógł w tej mierze poprawić wizerunku Thatcher.

O czasach Margaret Thatcher i reakcji brytyjskiej kultury na rządy i osobę pani premier będzie mówił Anglik - James Todd, filolog, tłumacz (poliglota), wykładowca.

W imieniu Michała Montowskiego zapraszamy dziś po godz. 20.15