Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Agnieszka Szałowska 24.04.2013

Dni Tischnerowskie i szukanie nadziei

Dni Tischnerowskie odbywają się już po raz 13. Ich tegorocznym hasłem są słowa "szukając nadziei". Nadzieja, w ujęciu Tischnera, rodzi się w spotkaniu z drugim. I to rodzi się w sposób tajemniczy.
Józef TischnerJózef TischnerJerzy Ochoński/mat.prasowe

Organizatorzy w trakcie tych Dni chcą z nadzieją spojrzeć na rozmaite problemy, z którymi zmaga się człowiek w XXI wieku. W szczególności na problem obecności religii w swoim życiu osobistym, ale i w wymiarze globalnym - na świecie.

- To próba konfrontacji myśli ks. Tischnera z aktualnymi problemami pokolenia - mówił ks. JAn Andrzej Kłoczowski w Jedynce >>>

Dziś w Jedynce zapytamy: czy religia taka jak chrześcijaństwo – jest ciągle znakiem nadziei? Czy jest znakiem czytelnym dla wyznawców i dla tych, którzy stoją z boku? Sprawdzimy czy nadzieją ma tylko wymiar teologiczno-filozoficzny czy też niesie ze sobą konkretne, pragmatyczne działania. Jeśli tak to jakie i komu służące?

Zaproszeni do studia goście przypomną, czym dla ks. prof. Józefa Tischnera była nadzieja i jak zalecał z niej korzystać w życiu społecznym, politycznym i religijnym. Naszymi gośćmi w krakowskim studiu będą: Wojciech Bonowicz - sekretarz Rady Programowej Dni Tischnerowskich, Łukasz Tischner - historyk literatury UJ, sekretarz Nagrody Znaku i Hestii im. księdza Józefa Tischnera oraz prof. Zbigniew Stawrowski - filozof, profesor w Instytucie Politologii UKSW oraz Instytucie Studiów Politycznych PAN, współzałożyciel i dyrektor Instytutu Myśli Józefa Tischnera w Krakowie, w latach 1982 - 2000 uczeń i asystent ks. Józefa Tischnera.
Na audycję, którą poprowadzi Artur Wolski zapraszamy w środę, 24 kwietnia, o godz. 21.30.

13. Dni Tischnerowskie potrwają w Krakowie od 24 do 27 kwietnia. Patronem medialnym wydarzenia jest Polskie Radio. Pełen program dostępny jest na stronie dni.tischner.pl.