Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Aneta Hołówek 16.05.2013

Rajd Wyszehradzki: 24 godziny na pokonanie trasy. Relacje w Jedynce!

W piątek na starcie 1. Rajdu Wyszehradzkiego stanie w Budapeszcie 155 miłośników kolarstwa z Czech, Polski, Słowacji i Węgier. Do pokonania mają trasę długości 533 km; meta na Rynku Głównym w Krakowie. Wśród zgłoszonych jest osiem kobiet.
Rajd Wyszehradzki: 24 godziny na pokonanie trasy. Relacje w JedyncePAP/Marcin Bednarski
Posłuchaj
  • Czesław Lang o Rajdzie Wyszehradzkim (Z kraju i ze świata/Jedynka)
  • - Myślę, że między 7 a 8 w niedzielę rano pierwsi kolarze zameldują się w Krakowie - relacja Włodzimierza Reznera z trasy Rajdu (Popołudnie z Jedynką)
  • - Kolarze herosi pokonali już 142 kilometry. Węgierscy kolarze jadą znakomicie, ale Polacy jeszcze lepiej - relacja Włodzimierza Reznera (Jedynka)

Partonem medialnym Rajdu Wyszehradzkiego jest radiowa Jedynka. Zapraszamy do słuchania sprawozdań z rajdu w piątek i sobotę (17 i 18 maja)!

- Przeprowadzamy tę imprezę w formule rajdu, a nie wyścigu kolarskiego, bowiem zawodnicy będą jechać w normalnym ruchu drogowym, z zachowanie przepisów obowiązujących w danym kraju. Nasze służby będą cały czas ich ochraniać i zabezpieczać - poinformował dyrektor zawodów Czesław Lang.
Limit czasu na pokonanie trasy wynosi 24 godziny. Najszybsi spodziewani są na mecie w sobotę w godzinach rannych, a ceremonia dekoracji odbędzie się na Rynku w południe. Prowadzona jest klasyfikacja indywidualna i drużynowa. Łączna suma nagród - ufundowanych wspólnie przez ministrów spraw zagranicznych krajów Grupy Wyszehradzkiej - wynosi 100 tysięcy euro.
- Do pokonania non-stop tak długiej trasy trzeba się przygotować. Mogą się na taki wyczyn odważyć tylko kolarscy ultramaratończycy, potrafiący utrzymać przez blisko dobę wysokie tempo jazdy. Oczywiście każdy z uczestników może się w dowolnym miejscu i czasie zatrzymać, aby odpocząć lub zdrzemnąć, ale traci wówczas szanse na wysoką lokatę. Trzeba po prostu jechać i jechać, aż do mety - zaznaczył Lang, który podczas kolarskiej kariery nie jeden raz pokonywał w wyścigach ponad 200 kilometrów.
W gronie uczestników są osoby w różnym wieku, niektórzy zbliżają się już do sześćdziesiątki. Nie brakuje także byłych kolarzy, którzy po zakończeniu kariery nadal utrzymują dobrą formę i startują w kolarskich maratonach. Dominują Polacy, ale licznie reprezentowane są Węgry oraz Czechy i Słowacja.
Pomysłodawcą Rajdu Wyszehradzkiego jest minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski. Poparcie dla organizacji imprezy wyrazili szefowie dyplomacji pozostałych krajów grupy Wyszehradzkiej.
Trasa, przebiegająca przez Węgry, Słowację, Czechy i Polskę, ma nawiązywać po części do legendarnego Wyścigu Pokoju i rozpowszechnić ideę współpracy pomiędzy państwami Grupy Wyszehradzkiej. Rajd ma też podkreślić polskie przewodnictwo w Grupie, które rozpoczęło się 1 lipca 2012 roku i potrwa do 30 czerwca br.

ah