Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Tomasz Jaremczak 27.09.2013

Co to jest nic? "Na ten temat nikt niczego dokładnie nie wie"

- Pan ma na imię Janusz. Można byłoby zapytać, czy ma pan jakieś nieistniejące imiona. Pan nie jest Jacek, Piotr itd. To wszystko są lokalne nicości. Obrastają świat, są dopełnieniem logicznym tego, co zaszło. W ten sposób otrzymujemy w sensie logicznym świat kompletny - powiedział w audycji Janusza Weissa filozof Jacek Hołówka.
Galaktyka Sombrero M104, NGC 4594Galaktyka Sombrero M104, NGC 4594Wikipedia/NASA
Posłuchaj
  • Filozof Jacek Hołówka rozwiązuje problem nicości (Jedynka/Wszystko, co chciałbyś wiedzieć i nie boisz się zapytać)
Czytaj także

Hołówka zwrócił uwagę, że zagadnieniem nicości zajmowali się filozofowie "nie najwyższych  lotów" jak np. Martin Haidegger. Od niego pochodzi sławne powiedzenie "Nicość unicestwia”. Uważał on, że istnienie nicości jest wyobrażalne i pojmowalne przez ludzki umysł. Tylko, że nicość nie jest fragmentem Wszechświata ale pozafizyczną siłą, która niszczy.

- To destrukcyjna złowieszcza siła, która wymazuje. Działa jak niszczenie programów w komputerze. Jak zniknie wszystko to nie będziemy mieli powodu twierdzić, że pozostanie pusta czasoprzestrzeń. Wiemy od czasów Leibnitza, że pusta przestrzeń i czas nie mogą istnieć - powiedział Hołówka w audycji "Wszystko, co chciałbyś wiedzieć i nie boisz się zapytać".

Jak  zatem jest, że przed osobliwością, która się pojawiła i z której powstał Wszechświat po wielkim wybuchu, nie było nic? Zdaniem Hołówki, wszechogarniającej osobliwość nie można opisać. Na ten temat nie ma żadnych śladów i dowodów. Wiemy natomiast, że wszystko w świecie się rozpręża i rozchodzi. Działają przeciwko sobie siła rozprzestrzeniająca, czyli efekt pierwotnego wybuchu oraz grawitacyjna, która zbiera ze sobą skupiska materii i powstają z niej np. planety.

- Nikt nie wie czy między tymi siłami jest równowaga. Gdybyśmy mogli się spotkać z Panem Bogiem to trzeba byłoby go zapytać, która z tych sił jest większa. Gdyby zechciał odpowiedzieć to moglibyśmy snuć więcej domysłów na temat przeszłości i jak będzie wyglądała przyszłość - powiedział Hołówka.

Jego zdaniem Wszechświat się rozpręży, zniknie, dojdzie do entropii i nie będzie różnicy potencjałów pomiędzy miejscami w czasoprzestrzeni. - Pozostanie zimne i bardzo puste zbiorowisko materii w której nie istnieje grawitacja, bo nie ma się już co z czym przyciągać - powiedział Hołówka. Albo okaże się, że siła grawitacyjna jest silniejsza i wszystko zacznie się zbierać. - Powstanie ostatecznie jedna wielka czarna dziura i nowy stan osobliwy. Stan osobliwy jest prawdopodobnie jedną wielką czarną dziurą dla całego Wszechświata. Czy powstanie z tego nowy Wszechświat? Tego nie wiemy - powiedział Hołówka.

Audycja "Wszystko, co chciałbyś wiedzieć i nie boisz się zapytać" w radiowej Jedynce od poniedziałku do piątku. O godz. 8.40 Janusz Weiss przedstawi temat, którym tego dnia będzie się zajmował, o godz. 12.50 oraz 14.10 zrelacjonuje postępy poszukiwań, a w głównym wydaniu audycji o godz. 16.30 podsumuje całodzienne działania, porozmawia z ekspertami i przedstawi wnioski.

Janusz Weiss o swojej audycji >>>

Z pytaniami do redaktora Janusza Weissa można dzwonić pod nr tel: 22 645 21 55 oraz pisać na adres: weiss@polskieradio.pl.