Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Tomasz Jaremczak 05.10.2013

Rodzinne archiwum: dwa wieki, kilka pokoleń, jeden los

- Jestem dumny, że wywodzę się z takiej rodziny. Cieszę się, że moja ślubna tego doczyniła - powiedział pan Stanisław Seweryn Romanowski, którego żona Maria spisała dzieje jego rodu.
Na wsi, 1933 rok. Fotografia ze zbiorów rodzinnych Marii RomanowskiejNa wsi, 1933 rok. Fotografia ze zbiorów rodzinnych Marii RomanowskiejFotografia ze zbiorów rodzinnych Marii Romanowskiej

Maria Romanowska znalazła się w gronie laureatów akcji Jedynki "Zostań rodzinnym archiwistą". Dzieje rodziny swojego męża opisała w "Tryptyku czcionką malowanym".

- Namawiałam męża, żeby zaczął pisać, ale on nie był chętny. Nie chciał przeżywać jeszcze raz. Zaczęłam szukać. Wyciągnęłam papiery i zdjęcia. Jest w nich dowód osobisty z 1917 roku, zdjęcie ślubne z ok. 1908 roku. Postanowiłam zachować te dokumenty wplatając je w opowieść, jak to było - powiedziała.

Tryptyk to opowieść o kilku pokoleniach rodziny pani Marii, których  dzieje kształtują wojny, powstania, zsyłki i tułaczki. Tułaczka przypadła ojcu pana Stanisława, który po interweniowaniu na Kresach Wschodnich trafił do armii gen. Andersa. Zginął we Włoszech. Swojego syna znał tylko ze zdjęcia.

Zapraszamy do wysłuchania wspomnień Marii i Stanisława Romanowskich, które zebrał Robert Erdmann z Polskiego Radia Pomorza i Kujaw. 

Pięć nagrodzonych archiwów w ramach akcji "Zostań rodzinnym archiwistą" zostanie opisanych w specjalnej publikacji. Finał akcji antenowej odbędzie się 26 października, w przeddzień Światowego Dnia Dziedzictwa Audiowizualnego. Wtedy także poznamy więcej szczegółów na temat planowanego wydawnictwa.

Więcej informacji o naszej akcji oraz audycje o archiwach rodzinnych znajdziecie na stronie Zostań rodzinnym archiwistą >>>

tj