Marcin Nowak 22.10.2013

MŚ w podnoszeniu ciężarów: Joanna Łochowska pobiła życiowy rekord

Joanna Łochowska zajęła szóste miejsce w kategorii 58 kg w odbywających się we Wrocławiu mistrzostwach świata w podnoszeniu ciężarów.
Joanna ŁochowskaJoanna Łochowska PAP/Radek Pietruszka

Zawodniczka UKS Zielona Góra uzyskała w dwuboju 207 kg, poprawiając rekord życiowy o siedem kilogramów.
Zwyciężyła reprezentująca Tajwan Hsing-Chun Kuo rezultatem 241 kg. Srebrny medal zdobyła Maria Escobar Guerrero z Ekwadoru - 225 kg, a brązowy Rosjanka Jelena Szadrina - 218 kg.
W dwuboju nie została sklasyfikowana prowadząca po rwaniu Chinka Chinka Wei Deng, która w podrzucie spaliła trzy podejścia do ciężaru 133 kg.
Łochowska zrealizowała plan maksimum trenera Waldemara Ostapskiego, który zakładał, że uplasuje się na pozycjach 6-8.

Trener zachwycony z występu Polki
- Wiedziałem, że stać ją na dobry wynik, ale że aż tak poprawi "życiówkę", to się nie spodziewałem. Wierzę, że w przyszłym roku do tego rezultatu dołoży jeszcze kilka kilogramów - mówił zadowolony szkoleniowiec.
Po rwaniu Polka wynikiem 92 kg była ósma. Miała udane dwa podejścia, trzecie, do 94 kg spaliła. Prowadziła z rezultatem 108 kg Deng, mistrzyni świata z 2010 roku z tureckiej Antalyi. Druga z takim samym ciężarem była Kuo, a trzecia Guerrero - 103 kg. Chinka prowadziła dzięki niższej wadze ciała, była lżejsza od rywalki o 46 dkg.
W podrzucie Deng jednak rozczarowała, spaliła trzy podejścia do ciężaru 133 kg. Ze sztangą o jeden kilogram lżejszą nie poradziła sobie także inna kandydatka do miejsca na podium, czwarta po rwaniu Jong-Hwa Ri z Korei Północnej.
Polka czysto zaliczyła 110 i 115 kg, tylko w ostatniej próbie na 118 kg, nie dała sztandze rady.
- Jestem bardzo zadowolona, to był dobry start, szóste miejsce na świecie daje satysfakcję. Przez ostatnie miesiące ciężko pracowałam na zgrupowaniach, to dało efekt. Ale nie spocznę na laurach, moim celem jest start w igrzyskach - powiedziała Łochowska, która 17 listopada skończy 25 lat.
Sporym zaskoczeniem, oprócz spalonego podrzutu przez Chinkę, była postawa Ukrainki Julii Kaliny, brązowej medalistki olimpijskiej. We Wrocławiu zajęła piąte miejsce rezultatem 212 kg, aż o 23 kg gorszym od wyniku z Londynu.

Patronem medialnym mistrzostw świata w podnoszeniu ciężarów jest radiowa Jedynka. Zawody sportowe we Wrocławiu odbywają się w dniach 20 - 27 października 2013.