Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Tomasz Jaremczak 21.11.2013

Mamy "Lema". Pierwszy polski satelita w kosmosie

W przestrzeń kosmiczną wyniosła go z bazy wojskowej Jasny na Uralu rosyjska rakieta Dniepr .
4 listopada 2011 Poczta Polska wprowadziła do obiegu znaczek oraz kopertę FDC upamiętniające Pierwszego Polskiego Satelitę Naukowego Brite-PL.4 listopada 2011 Poczta Polska wprowadziła do obiegu znaczek oraz kopertę FDC upamiętniające Pierwszego Polskiego Satelitę Naukowego Brite-PL.mat. promocyjne/dzięki uprzejmości BRITE-PL
Galeria Posłuchaj
  • Dr Stanisław Bajtlik i Tomasz Zawistowski o misji satelity Lem (Jedynka/Sygnały dnia)
Czytaj także

Program Pierwszy Polskiego Radia patronuje budowie polskich satelitów naukowych Lem i Heweliusz w ramach projektu BRITE-PL. Pierwszy z nich, z wygrawerowanym logo Jedynki, wystartował zgodnie z planem w czwartek o godz. 8.11.

PROJEKT BRITE >>> - dowiedz się więcej!

Nie mamy jeszcze filmu ze startu rakiety z satelitą LEM na pokładzie, ale wyglądal prawdopodobnie tak samo, jak start rakiety Dniepr z satelitą niemieckim.

Dr Stanisław Bajtlik z Centrum Astronomicznego Mikołaja Kopernika PAN podkreślił w "Sygnałach dnia", że na ten moment czekał od kilku lat. - Technika kosmiczna rozwija się, ale zawsze istnieje element niepewności - powiedział w rozmowie z Dorotą Truszczak.

Lem w kosmosie. Relacje na antenie radiowej Jedynki >>>

Lem znajduje się już na orbicie. - Zbliża się do naszej części globu. Nawiążemy z nim kontakt, gdy znajdzie się w zakresie działania naszej stacji odbiorczej - wyjaśnił z kolei Tomasz Zawistowski z Centrum Badań Kosmicznych PAN.

>>>Złóż sobie satelitę - model >>>

"Lem" waży niecałe 7 kg i ma kształt kostki o boku wynoszącym ok. 20 cm. Dotychczas tak małe urządzenia wykorzystywano jako obiekty amatorskie i edukacyjne. "Lem" jako pierwszy będzie miał zadanie naukowe. Umieszczony na wysokości 800 km, będzie prowadził precyzyjne pomiary prawie 300 najjaśniejszych gwiazd na niebie. Będzie robił zdjęcia, a dane przekazywał do stacji naziemnych m.in. w Warszawie, Kanadzie i Austrii. Naukowcy spodziewają się, że dostarczy kluczowych informacji o budowie gwiazd. Nie da ich się zebrać z Ziemi. Główną przeszkodą jest atmosfera, która falując wywołuje zakłócenia.

Rozmawiała Dorota Truszczak .

"Sygnały dnia" na antenie Jedynki od poniedziałku do soboty między godz. 6.00 a 9.00. Zapraszamy!

tj

tagi: kosmos