Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Sylwia Mróz 14.01.2014

Niewolnicy seksu. Jak radzić sobie z trudnym nałogiem?

Czy uzależnienie od seksu wzmacnia relację pomiędzy partnerami? A może doprowadza do kryzysu, a nawet rozstania?
Niewolnicy seksu. Jak radzić sobie z trudnym nałogiem?Glow Images/East News

Lista filmów, które zapisały się w historii kina jako łamiące tabu sfer życia intymnego, jest długa. Najbardziej oczekiwany film 2014 roku, który już można oglądać w polskich kinach, "Nimfomanka" Larsa von Triera nie szokuje. Krytycy podkreślają, że mimo scen ostrego seksu, nie jest to film "pornograficzny, a raczej to kawał dobrego kina”, który nie składa się wyłącznie ze scen seksualnych. Film też nie opowiada jedynie o uzależnieniu od niego, co może sugerować tytuł. To wnikliwe studium spojrzenia na seks i miłość, studium zagubienia i zafascynowania erotyką.
Człowiek może uzależnić się od wielu rzeczy - również od seksu, bo działa on na nas jak narkotyk. Wówczas nasze myśli i działania nakierowane są na zaspokajanie tej potrzeby. Dr Michał Lew-Starowicz tłumaczy, że uzależnienie to porównuje się do działania, jakie wywołują u człowieka substancje psychoaktywne i narkotyki. - Głównie chodzi o działanie na ośrodkowy układ nagrody w mózgu. Dlatego potem dopominamy się o "nagrodę" - mówi seksuolog.

Z Jedynką zdrowiej - słuchaj na moje.polskieradio.pl >>>

Doktor podkreśla, że jest to jedynie jedna z koncepcji, ponieważ inna mówi o niekontrolowanych, nadmiarowych zachowaniach seksualnych. - Czasami przybiera to postać natrętnych i impulsywnych zachowań seksualnych, które są trudne do powstrzymania. Bywa to związane z brakiem kontroli samego popędu seksualnego - tłumaczy lekarz. Z uzależnieniem od seksu związanych jest więc kilka mechanizmów i koncepcji, które w różnym stopniu sprawdzają się u pacjentów z tym problemem.
Czy seksoholizm jest zatem chorobą? A może zaletą, która stanowi o byciu dobrym kochankiem? - Jeśli mamy do czynienia z uzależnieniem, to jest to zdecydowanie choroba i trudno tu mówić o jakiejkolwiek zalecie, bo jest to coś, co wymyka się spod kontroli. Zgodnie z tym, co mówimy o uzależnieniach, niesie to również ze sobą cały szereg szkód osobistych, zdrowotnych, ekonomicznych - tłumaczy seksuolog.
By wyleczyć tego typu przypadłość, jak radzi ekspert, należy udać się do seksuologa, najlepiej takiego, który jest również psychoterapeutą. Po zbadaniu problemu i czynników wpływających na daną sytuację zalecana jest psychoterapia, czasami wspierana leczeniem farmakologicznym.

Radio Freud na moje.polskieradio.pl >>>

W studiu Jedynki gościł dr Michał Lew-Starowicz, seksuolog, który mówił o uzależnieniu od seksu i jak ten stan może wpływać na zdrowie seksualne człowieka. Posłuchaj całej rozmowy!
"Seksosferę" poprowadził Artur Wolski.
sm