Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Emilia Iwanicka 19.03.2013

Sukces polskich naukowców, opracowali "kosmiczną linijkę”

- Odległość do Obłoku Magellana to w astronomii odpowiednik wzorca odległości przechowywanego w Sevres pod Paryżem – tłumaczył w Jedynce profesor Grzegorz Pietrzyński.
Mały i Wielki Obłok MagellanaMały i Wielki Obłok Magellanawikipedia/CC/ESO

Grzegorz Pietrzyński z Obserwatorium Astronomicznego UW to laureat programów Fundacji na rzecz Nauki Polskiej FOCUS i TEAM. Naukowiec pracował przy projekcie badawczym, który skutkował publikacją na łamach magazynu "Nature”, na temat wyniku pomiaru odległości do pobliskiej galaktyki – Wielkiego Obłoku Magellana. Pomiaru naukowcy dokonali z bezprecedensową dokładnością około 2%. Odległość do tej galaktyki uznawana jest przez astronomów za wzorzec odległości we Wszechświecie.
- Odległość do obłoku Magellana to w astronomii odpowiednik wzorca odległości przechowywanego w Sevres pod Paryżem. Odległości do pobliskich galaktyk mierzy się w odległości do obłoku Magellana. A robi się to przy pomocy pomiaru jasności obiektów – tłumaczył w Jedynce prof. Pietrzyński.
Dzięki tej "kosmicznej linijce” naukowcy będą mogli wyznaczyć tzw. stałą Hubble’a. – W astrofizyce to aktualnie najważniejsze zadanie i największe wyzwanie. Mówi o tym, jakie jest tempo ekspansji wszechświata. Jeśli chcemy wiedzieć, jak on ewoluuje i co się z nim stanie, musimy poznać jak najdokładniej wartość stałej Hubble’a – dodał gość Jedynki.
Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy. Audycję z cyklu "Ludzie nauki” przygotował Krzysztof Michalski.

ei

tagi: kosmos