Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Agnieszka Szałowska 16.04.2013

Miażdżyca zagraża już 2-latkom. Kontrolujmy cholesterol

- Powszechnie uważa się, że miażdżyca to choroba wieku dojrzałego. Prawda jest taka, że zaczyna się ona w dzieciństwie, bądź wczesnej młodości, a kluczową rolę w rozwoju choroby odgrywa cholesterol - ostrzega prof. Bożena Werner (WUM).
Posłuchaj
  • W jakim wieku przeprowadzić pierwsze badanie stężenia cholesterolu u dziecka? - dr Elżbieta Puacz, dr Teresa Kurzawa i prof. Bożena Werner o rosnącym w Polsce problemie (Naukowy zawrót głowy/Jedynka)
Czytaj także

Gość "Naukowego zawrotu głowy" podkreśla, że zaburzenia lipidowe są przyczyną chorób układu sercowo-naczyniowego, które prowadzą do śmierci w wieku dojrzałym. W Polsce nie ma niestety zalecanych badań nawet wobec dzieci z grup ryzyka.

- To jest problem, nie ma też rejestru liczby wykonywanych badań, a przecież to badania laboratoryjne pozwalają tworzyć politykę zdrowotną, śledzić tendencję rozwoju schorzeń i kontrolować proces terapeutyczny poszczególnych pacjentów - podkreśla dr Elżbieta Puacz, prezes Krajowej Izby Diagnostów Laboratoryjnych

Z najnowszych badań wynika, że już u dwulatków stwierdza się podwyższone stężenie cholesterolu we krwi i tworzenie się pierwszych blaszek miażdżycowych w naczyniach krwionośnych.

- Większa świadomość jest oczywiście wśród dorosłych, rzadko rodzice decydują się na badanie dziecka pod tym kątem - dr Teresa Kurzawa, wiceprezes KIDL w rozmowie z Arturem Wolskim.

Przyczyną nadmiernego poziomu cholesterolu oprócz niewłaściwej diety jest też hipercholesterolemia rodzinna. Czym jest cholesterol i do czego potrzebuje go nasze ciało? Jakie przesłanki powinny skłonić rodziców do przebadania dziecka i jak przygotować się do badania? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy!