Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Tomasz Jaremczak 01.05.2016

Aleksander Hertz – ojciec polskiej kinematografii

- Ten reżyser i producent miał dar skupienia wokół siebie fantastycznych ludzi, którzy tworzyli razem niezwykłą wytwórnię "Sfinks" działająca w latach 1911-1939. To był fenomen - mówiła w Jedynce Faustyna Toeplitz-Cieślak.
Posłuchaj
  • "Sfinks". Wizjonerzy i skandaliści kina (Kulturalna Jedynka)
Czytaj także

Wspólnie z Izabelą Żukowską opisała ona w książce "Sfinks. Wizjonerzy i skandaliści kina" początki polskiej sztuki filmowej. Książka jest fascynującą historią wytwórni filmowej i jej twórcy Aleksandra Hertza, odkrywcy takich gwiazd, jak m.in. Pola Negri.

- Hertz potrafił dostrzegać talenty u innych, zauważyć to "coś" w młodych dziewczynach, które później stawały się wielkimi gwiazdami. Z drugiej strony był dyktatorem. Bardzo mocną ręką sprawował władzę w swoim "królestwie" i pełnił w nim wszystkie role. Był właścicielem i współzałożycielem, producentem, często też stawał za kamerą i pisał scenariusze - tłumaczyła Izabela Żukowska. Jej zdaniem w momencie gdy zabrakło Hertza, wytwórnia "Sfinks" zaczęła tracić rozpęd i charakterystyczną dla siebie energię.

Dlaczego do pierwszego pokazu filmowego w historii doszło w Paryżu, a nie w Warszawie. Na czym polegała drapieżna konkurencja prekursorów polskiego kina i kim byli pyskacze w kinach. Również o tym usłyszeć można w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Kulturalna Jedynka

Prowadzi: Magda Mikołajczuk

Goście: Faustyna Toeplitz-Cieślak, Izabela Żukowska (dziennikarki, autorki książki "Sfinks. Wizjonerzy i skandaliści kina")

Data emisji: 30.04.2016

Godzina emisji: 22.09

tj/ei