Radia Wolności ang

Konkurs literacki na stulecie odzyskania niepodległości

Konkurs nosi tytuł #WOLNOŚĆ_czytaj_dalej. Uczestnicy konkursu mają za zadanie napisać powieść dla młodzieży.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Jovan Barajevac/shutterstock.com
O Audycji

Jak podkreśliła Eliza Dzwonkiewicz, prezes Fundacji Polskiej Grupy Zbrojeniowej, celem inicjatywy jest zainteresowanie młodzieży jednym z najważniejszych wydarzeń w dziejach narodu polskiego, jakim było odzyskanie suwerennego i niepodległego Państwa Polskiego.

- Czekamy na powieść, która w atrakcyjny i ciekawy sposób opowie o polskiej niepodległości, o dążeniach do niej, o marzeniach. Mimo że odnosimy się bezpośrednio do 1918 roku, nie zależy nam na powieści historycznej - podkreśliła prezes w radiowej Jedynce.

Jak się zgłosić do konkursu? Jakie są nagrody? Co się stanie ze zgłoszonymi powieściami? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy z Elizą Dzwonkiewicz.

xx 

Premiery teatralne

W audycji "Kultura przed snem" - nawiązując do stulecia odzyskania niepodległości - mówiliśmy także o premierze spektaklu "Ułani" według Jarosława Marka Rymkiewicza w reżyserii Piotra Cieplaka w Teatrze Narodowym w Warszawie. Z twórcami przedstawienia rozmawiała Dorota Kołodziejczyk.

Czytaj więcej:
Marzec 1968 1200.jpg
Zobacz serwis specjalny: Marzec 1968

Również wydarzenia związane z Marcem 1968 roku przywoływane są w kilku premierach teatralnych. Jedną z najbardziej wyczekiwanych była prapremiera "Kilku obcych słów po polsku" - spektaklu wyreżyserowanego przez Annę Smolar a współtworzonego przez zespoły Teatru Żydowskiego i Teatru Polskiego w Warszawie. Próbom przyglądała się Dorota Kołodziejczyk.

Sabina Baral w marcu 1968 roku miała 20 lat, studiowała na Politechnice Warszawskiej. Jej rodzice zostali zmuszeni do emigracji. Po tułaczce osiedlili się w USA. Pani Sabina wydała po latach książkę "Zapiski z wygnania". Jej wspomnienia zostały przeniesienia na deski teatralne - dokonały tego Krystyna Janda i Magda Umer. Rozmawiała z nimi Martyna Podolska.

Z kolei Ewa Heine zabrała Słuchaczy do warszawskiego Teatru Syrena.

Na koniec

Powoli dobiegają końca polsko-słowackie warsztaty budowy drewnianych instrumentów pasterskich. Projekt ma przywrócić do świetności instrumenty, na których kiedyś grali bacowie. Opowiedzieli o nich w radiowej Jedynce Katarzyna Dobrzyńska i Andrzej Budz. Tematem zainteresowała się Monika Chrobak.

26 marca w Teatrze Polskim odbędzie się jubileuszowa, 20. gala wręczenia Polskich Nagród Filmowych - Orłów. O miano najlepszego filmu roku walczą: "Cicha noc", "Pokot" i "Twój Vincent". Z nominowanymi aktorami - Magdaleną Boczarską i Arkadiuszem Jakubikiem oraz reżyserem Piotrem Domalewskim wywiad przeprowadziła Martyna Podolska.

***

Tytuł audycji: "Kultura przed snem"

Prowadzi: Anna Stempniak

Data emisji: 11.03.2018

Godzina emisji: 22.10

kk/kh

Playlista