Radia Wolności ang

Co to jest adaptacja i co wolno adaptatorowi?

- Cokolwiek powiemy o adaptacji, jakiekolwiek podejmiemy próby definiowania tego pojęcia, zawsze napotkamy na wielkie problemy. Przez lata pracy w Teatrze Polskiego Radia musiałem rostrzygnąć co jest adaptacją, a co nie jest, i musiałem to uczynić na własną odpowiedzialność i brać za te decyzje odpowiedzialność wobec artystów, którzy to wykonują - mówi dyrektor Teatru Polskiego Radia Janusz Kukuła. 
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay.com/condesign
O Audycji

Teatrolog, dr Paweł Stangret z UKSW zwraca uwagę, że problematyczna jest już sama definicja adaptacji. - Z jednej strony jest to proces adaptowania a z drugiej strony adaptacja jest wynikiem tego procesu - podkreśla. - W dzisiejszym teatrze chyba bym nie mówił o adaptacji a raczej nazwałbym to przepisaniem - dodaje.


ZNAK_Jesienny_poniedziałek_Grafiki_Polskie_radio_350x200_B.JPG
REKLAMA

- Adaptacja jest problemem i pojęciem nowoczesnym. Daje ona możliwości nadinterpretacji, nadużyć, przepisań i podpierania się tytułem oryginału - wylicza rozmówca Anny Stempniak. 

A co z adaptacją filmową? - To co jest wyrażone językiem werbalnym jest nieprzekładalne na język obrazów, więc trzeba stworzyć nową jakość, nowy utwór na podstawie tego, który jest opisany językiem werbalnym - zaznacza dr Andrzej Kołodyński, historyk kina i krytyk filmowy. - Możliwości adaptacyjnych w filmie jest bez końca - dodaje.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. 

***

Tytuł audycji: Kulturalna Jedynka

Prowadzi: Anna Stempniak

Goście: dr Paweł Stangret (teatrolog, UKSW), dr Andrzej Kołodyński (historyk i krytyk filmowy), Janusz Kukuła (dyrektora Teatru Polskiego Radia)

Data emisji: 31.08.2018

Godzina emisji: 21.09

kh

Playlista