Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Katarzyna Karaś 21.06.2021

Jedna z najsłynniejszych powieści wszech czasów - "Klub Pickwicka" Charlesa Dickensa na kanale "Radiobook" [POSŁUCHAJ]

Kolejna czerwcowa propozycja w serii Polskiego Radia "Radiobook" - w ramach którego prezentowane są w formie dźwiękowej najwybitniejsze i najciekawsze utwory literatury polskiej i światowej - to powieściowy debiut angielskiego mistrza powieści społeczno-obyczajowej z XIX wieku - "Klub Pickwicka" Charlesa Dickensa. Czyta Krzysztof Gosztyła (przekład Włodzimierz Górski, nagranie z 2009 roku).
Posłuchaj
  • Jedna z najsłynniejszych powieści wszech czasów - "Klub Pickwicka" Charlesa Dickensa na kanale "Radiobook" (Kulturalna Jedynka)
Czytaj także

Posłuchaj
27:56 [ PR1]PR1 (mp3) 2021_06_20 PR1_23_09_56_Kulturalna_Jedynka.mp3 Jedna z najsłynniejszych powieści wszech czasów - "Klub Pickwicka" Charlesa Dickensa na kanale "Radiobook" (Kulturalna Jedynka)

 

"Klub Pickwicka" powstał jako tekst inspirowany ilustracjami Roberta Seymoura. Najpierw ukazywał się w odcinkach przez dwa lata (1836-1837), nim został wydany drukiem.

Czterech dobrodusznych dżentelmenów w mocno średnim wieku, tropicieli osobliwości życia, rusza w podróż po różnych zakątkach Anglii, relacjonując, jak wygląda kraj inny niż znany mieszkańcom Londynu.

>>>Od 21 czerwca do 15 sierpnia - od poniedziałku do piątku ok. godz. 21.45, a w soboty i niedziele ok. 20.45 - zapraszamy do słuchania fragmentów książki "Klub Pickwicka" Charlesa Dickensa w interpretacji Krzysztofa Gosztyły (projekt "Radiobook") na antenie Programu 1<<<

W tym połączeniu zawierającej elementy sensacji komedii omyłek (pełnej akcentów społeczno-obyczajowych) z romansem łotrzykowskim i powieścią drogi, Charles Dickens sprawnie pokazuje krytyczny obraz rzeczywistości społecznej XIX-wiecznej Anglii.

Na kartach powieści spotykamy blisko 300 bohaterów, ale przejrzyste język i fabuła oraz pędząca akcja powodują, że cały czas chcemy wiedzieć, co wydarzy się za chwilę.

audiobook 1200.jpg
Projekt "Radiobook"

"Klub Pickwicka" spolszczył w XIX wieku ciut tylko młodszy od autora Włodzimierz Górski, publicysta, znawca bibliotekarstwa i tłumacz. Jego XIX-wieczny przekład powieści broni się do dziś.

Interpretatorem powstałej w studiach Polskiego Radia, w 2009 roku, wersji dźwiękowej "Klubu Pickwicka" jest Krzysztof Gosztyła. Znany z wielu seriali i filmów, ale przede wszystkim spektakli teatralnych aktor, dysponuje głosem, którego nie da się zapomnieć.



Charles Dickens - Klub Pickwicka #01 Profil: Radiobook


Czytaj także:

Projekt "Radiobook"

"Radiobook" to projekt Agencji Muzycznej Polskiego Radia, mający na celu prezentację najwybitniejszych dzieł literackich w wersji audiobooków. Wśród nich znajdą się powieści, lektury szkolne oraz "białe kruki" takich autorów jak: Henryk Sienkiewicz, Joseph Conrad, Marcel Proust czy Stanisław Ignacy Witkiewicz.

W każdy poniedziałek publikowane są nowe tytuły, czytane przez crème de la crème polskiej sceny aktorskiej, m.in. Janusza Gajosa, Jerzego Stuhra, Adama Ferencego, Krzysztofa Kolbergera. To wyjątkowa okazja do przypomnienia sobie tych najsłynniejszych oraz do poznania mniej popularnych utworów literackich. "Krzyżacy", "Potop", "Popioły" i "W poszukiwaniu straconego czasu" – to tylko niektóre z licznych propozycji.

Radiobooki są dostępne bezpłatnie na nowym kanale na YouTubie i na Facebooku. Pojawią się też w serwisach z audiobookami (Empik Go, Storytel, Audioteka) w ramach abonamentów użytkowników. 

YouTube: https://www.youtube.com/channel/UCQWyjXNGwJ4Nv2C5IMNSqMg

Facebook: https://www.facebook.com/radiobookpr

Poza tym w audycji:

- premiera "Jądra ciemności" w Teatrze Powszechnym w Warszawie - twórcy spektaklu chcą zabrać widzów w teatralno-dźwiękową podróż do jądra ciemności, by z dzisiejszej perspektywy opowiedzieć o kompromitacji oświeceniowego projektu,



- Warszawa nagrodziła najlepsze autorki i autorów literatury współczesnej oraz ich książki, wydane w ubiegłym roku. Wśród laureatów 14. Nagrody Literackiej m.st. Warszawy, najstarszego wyróżnienia literackiego w Polsce, są: Zyta Rudzka, Radosław Jurczak, Aleksandra i Daniel Mizielińscy oraz Grzegorz Piątek. Joanna Rudniańska otrzymała tytuł Warszawskiej twórczyni,



- trzy dni i 30 wydarzeń skupionych wokół prawdziwych historii i ludzkich losów złożą się na "Paragraf/Artykuł. Festiwal Teatru na faktach", na który 25 czerwca zaprasza Instytut Grotowskiego we Wrocławiu,



- podsumowanie Koszalińskiego Festiwalu Debiutów Filmowych "Młodzi i Film" - Wielki Jantar dla Mariusza Wilczyńskiego za "Zabij to i wyjedź z tego miasta",


- recenzja teatralna Ewy Heine.

***

Tytuł audycji: Kulturalna Jedynka

Prowadzi: Anna Stempniak

Data emisji: 20.06.2021 

Godzina emisji: 23.10

kk