Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Andrzej Gralewski 30.08.2013

Wiara, nadzieja i miłości w filmach Krzysztofa Kieślowskiego

6-8 września w Sokołowsku odbędzie się 3. edycja Sokołowsko Festiwal Filmowy Hommage á Kieślowski 2013. Mówi o nim Zuzanna Fogtt, prezes Fundacji Sztuki Współczesnej In Situ.
Krzysztof KieślowskiKrzysztof Kieślowski Alberto Terrile/Wikipedia/lic. CC 3.0
Posłuchaj
  • Zuzanna Fogtt o 3. edycji Sokołowsko Festiwal Filmowy Hommage á Kieślowski 2013 (Muzyczna Jedynka)
Czytaj także

Sokołowsko to zabytkowa miejscowość na Dolnym Śląsku przy granicy z Czechami, położona 9 kilometrów od Wałbrzycha. Tam właśnie fundacja odbudowuje neogotyckie sanatorium. To pierwsze w Europie sanatorium, na wzór którego powstało Davos w Szwajcarii - wyjaśnia Zuzanna Fogtt , prezes Fundacji Sztuki Współczesnej In Situ. Na 9 tysiącach metrów kwadratowych mają być realizowane niezależne wydarzenia kulturalne. Będzie tam również archiwum twórczości Krzysztofa Kieślowskiego. Kieślowski przebywał w Sokołowsku, bo w sanatorium, które jest odbudowywane leczył się jego ojciec.
Motywem przewodnim tegorocznej edycji Sokołowsko Festiwal Filmowy Hommage à Kieślowski jest "miłość, wolność, samotność", a filmem, który będzie pretekstem do dyskusji, a jednocześnie osią całego festiwalu jest "Biały", druga część głośnej trylogii Krzysztofa Kieślowskiego "Trzy kolory", cyklu nawiązującego do symboliki flagi francuskiej ("Niebieski", "Biały", "Czerwony"), a także trzech cnót boskich - wiary, nadziei, miłości. Zostanie pokazanych 40 filmów.

W tym roku gośćmi specjalnymi festiwalu będą twórcy filmu „Biały”: francuski producent  Marin Karmitz, aktorzy Marzena Trybała, Cezary Pazura, a także: Maria Kieślowska, Artur Barciś, Marcin Latałło, Paweł Łoziński, Jacek Bławut, Krystyna Janda, Krzysztof Wierzbicki, Marcin Bortkiewicz, Paweł Borowski, Bogdan Koca, Mariusz Grzegorzek, Gabriela Muskała, Greg Zgliński, Violetta Buhl, Mikołaj Jazdon, Stanisław Zawiśliński, Łukasz Maciejewski, Janusz Wróblewski oraz Magdalena Łazarkiewicz.
Zuzanna Fogtt przyznaje, że festiwal dopiero się rozkręca. - Powoli budujemy tę publiczność, oczywiście z okolic, oczywiście z Wrocławia, ale przyjeżdża też publiczność, która powraca do Krzysztofa Kieślowskiego - mówi gość "Muzycznej Jedynki" . Zapewnia, że na festiwalu publiczność nie jest odgradzana od tego, co się dzieje. - Nam bardzo zależy, aby to wydarzenie, ten moment spotkania powodował przestrzeń do dyskusji, do przebywanie za sobą, do rozmawiania o ważnych, albo nieważnych rzeczach - wyjaśnia Zuzanna Fogtt.
Pierwsza edycja festiwalu, dedykowana Krzysztofowi Kieślowskiemu w 70. rocznicę urodzin i 15. rocznicę jego śmierci, odbyła się we wrześniu 2011 r.
Rozmawiał Paweł Sztompke.
(ag)