Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Aneta Hołówek 09.09.2013

Seamus Heaney dogadywał się z królami, noblistami i zwykłymi ludźmi

Bezpośredni, otwarty, skromny, z fantastycznym poczuciem humoru - taki był Seamus Heaney. - Był u nas w domu, gdy Wisława Szymborska otrzymała Nagrodę Nobla. Złapał gazetę, w której opublikowano portret poetki i kazał sobie zrobić zdjęcie z Noblistką - opowiada Adam Szostkiewicz, tłumacz Heaneya.

Seamus Heaney, irlandzki poeta, laureat Literackiej Nagrody Nobla w roku 1995, był zaprzyjaźniony z Czesławem Miłoszem, Wisławą Szymborską, Adamem Zagajewskim i innymi polskimi poetami. Często bywał w Krakowie.
- Skromność i zainteresowanie każdym, to kolejne cechy tego wyjątkowego człowieka - podkreśla Adam Szostkiewicz, gość audycji "Rozmowa o mistrzu”.
Szostkiewicz dodaje, że Heaney równie dobrze dogadywał się z królami i noblistami, jak i z prostymi ludźmi. - Pochodził z niezamożnej, wielodzietnej rodziny gospodarzy rolnych, którzy mieli wiele dzieci i bardzo tradycyjną filozofię życiową - jedna z jego sióstr pracuje jako kucharka w szkolnej stołówce, a brat jest kierowcą ciężarówki - mówi gość Magdy Mikołajczuk
Dlaczego Heaney zabrał się za tłumaczenie Trenów Kochanowskiego, chociaż było to dla niego piekielnie trudne? Jak reagował na polskich muzyków grających irlandzką muzykę ludową? Zapraszamy do wysłuchania rozmowy z Adamem Szostkiewiczem.
Seamus Heaney, irlandzki poeta, eseista, tłumacz i literaturoznawca, profesor na Harvardzie i Oksfordzie urodził się w 1939 r., debiutował w 1966 r. Najbardziej znane jego tomy wierszy to "Station Island" (1986) i "Seeing Things" (1991). W 2011 roku ukazała się pierwsza w języku polskim monografia poświęcona jego twórczości, autorstwa Jerzego Jarniewicza "Heaney. Wiersze pod dotyk". Przez wielu uważany był za najważniejszego anglojęzycznego poetę od czasów Yeatsa. Zmarł w wieku 74 lat.
(ah)