Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Tomasz Jaremczak 24.01.2014

Doradca prezydenta: bez reformy samorządowej Polska byłaby inna

Zdaniem prof. Jerzego Regulskiego wraz z nią uruchomiono ogromny kapitał społeczny, który spowodował, że Polskę udało się przebudować. - Dzięki inicjatywom lokalnym zmieniły się warunki życia - powiedział gość magazynu '"Z kraju i ze świata".
Prof. Jerzy RegulskiProf. Jerzy RegulskiJacek Konceki/Polskie Radio
Posłuchaj
  • Prof. Jerzy Regulski o Nagrodzie Obywatelskiej Prezydenta RP(Z kraju i ze świata/Jedynka)
Czytaj także

Tylko do końca stycznia 2014 roku można składać wnioski o umieszczenie inicjatyw lokalnych na Witrynie Obywatelskiej, które wezmą udział w drugim konkursie o Nagrodę Obywatelską Prezydenta RP. Zostanie ona wręczona 27 maja w Dniu Samorządu Terytorialnego. Nagrodę ustanowiono w zeszłym roku dla zwiększania udziału obywateli w życiu publicznym. - Samorząd będzie funkcjonował tylko wtedy, jeżeli społeczność lokalna będzie zdolna do tego, żeby się rządzić i będzie miała takie możliwości - przekonywał Regulski.

Nagrody przewidziano w trzech kategoriach. Pierwsza dotyczy gmin i powiatów za ustanowienie sposobów zwiększania udziału obywateli w życiu publicznym. - To mogą być bardzo róże formy. W zeszłym roku pierwsze miejsce zajęła Gdynia za kompleksowy system konsultacji społecznych - przypomniał doradca prezydenta RP.

Druga kategoria obejmuje współpracę pomiędzy jednostkami samorządu terytorialnego. - W Polsce bardzo tego brakuje. Każdy chce być panem u siebie, bez oglądania się na sąsiadów. A łączenie wysiłków i środków daje ogromne korzyści - przekonywał Regulski w rozmowie z Krzysztofem Grzesiowskim. W ubiegłym roku nagroda przypadła pięciu gminom za projekt "Dolina Zielawy", które zjednoczyły swoje siły i środki budując wspólny system przedszkoli i dróg lokalnych.

Trzecia kategoria dotyczy działania obywateli na rzecz dobra wspólnego. - Nie wszystko muszą robić władze. Również ludzie i organizacje pozarządowe mogą wiele zdziałać na rzecz realizacji działań publicznych - powiedział gość radiowej Jedynki. Mogą to być np. formy opieki nad osobami niepełnosprawnymi, organizowanie szkół i przedszkoli, opieka społeczna.

W konkursie mogą też brać udział  projekty wieloletnie. - Są szczególnie cenne. To nie może być jednorazowa akcja. To muszą być ciągłe działania na rzecz dobra wspólnego - podkreślił doradca prezydenta RP.

Prof. Regulski tłumaczył, że Polski nie można przebudować jednym dekretem prezydenta lub rządu. - Przebudowa wymaga pracy tysięcy ludzi i każdy może w niej wziąć udział - powiedział. Warunkiem jest jednak myślenie w kategoriach wspólnego dobra, a nie tylko o własnych interesach.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

"Z kraju i ze świata" na antenie Jedynki od poniedziałku do piątku w samo południe.

tj/ag