Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Klaudia Hatała 21.08.2014

Bat na piratów drogowych. Policjant też może odebrać prawo jazdy

- Prawie dwukrotnie więcej praw jazdy zatrzymaliśmy w pierwszym półroczu 2014 roku, niż przed rokiem - mówi w "Sygnałach dnia" mł. insp. Andrzej Trzciński.
Bat na piratów drogowych. Policjant też może odebrać prawo jazdypolicja.pl
Posłuchaj
  • Mł. insp. Andrzej Trzciński o tym, kiedy policja może odebrać prawo jazdy (Sygnały dnia/Jedynka)
  • Kto i co może wpłynąć na zachowanie kierowców - sprawdzał Patryk Michalski (Sygnały dnia/Jedynka)
  • Odblaski nie tylko dla dzieci - jak zwiększyć swoje bezpieczeństwo na jezdni po zmroku sprawdzał Mariusz Pieśniewski (Sygnały dnia/Jedynka)
Czytaj także

Naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach informuje, że kodeks wykroczeń pozwala policjantowi tylko w dwóch przypadkach decydować, czy odbierze prawo jazdy kierowcy na miejscu zdarzenia. - Pierwszy to spowodowanie bezpośredniego zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym, drugi - niezatrzymanie się przez kierującego na sygnał osoby uprawnionej do kontroli ruchu drogowego - zaznacza Andrzej Trzciński.

Poza tymi dwiema sytuacjami, to nie od policjanta zależy, czy odebrać kierowcy dokument. - Pozostałe przypadki zobowiązują nas, z mocy ustawy Prawo o ruchu drogowym do tego, żebyśmy obligatoryjnie zatrzymali prawo jazdy i przesłali sądowi. Są wypadki w prawie, w których "nie ma przebacz", takie jak kierowanie pojazdem w stanie po użyciu alkoholu bądź w stanie nietrzeźwości - podkreśla gość Jedynki.

W związku z akcją Stop Agresji Drogowej, Komenda Wojewódzka Policji w Katowicach uruchomiła specjalną skrzynkę mailową, na którą użytkownicy dróg mogą przysyłać filmy świadczące o łamaniu przepisów ruchu drogowego. - Społeczeństwo rzeczywiście reaguje na wyjątkowe sytuacje w ruchu drogowym. Dodatkowo, od kiedy technika pozwala kierującym rejestrować zachowania współuczestników ruchu, przychodzi sporo filmików. Od kwietnia dostaliśmy ich ponad 400 - mówi mł. inspektor.

Policjant podkreśla, że filmy najpierw podlegają "dość swobodnej ocenie". - Analiza wstępna pozwala nam zadecydować, czy widzimy w tym zachowaniu wykroczenie, czy nie, i czy nadajemy sprawie bieg - mówi i dodaje, że analizowane są nawet zgłoszenia anonimowe. - Każde zgłoszenie, wskazujące zachowanie, które może być wykroczeniem bądź przestępstwem, powinno znaleźć swoją dalszą drogę - podkreśla Naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach.

Policja przyjmuje zgłoszenia, pod adresem: stopagresjidrogowej@ka.policja.gov.pl.

Gość "Sygnałów dnia" zachęcał także do noszenia po zmierzchu elementów odblaskowych oraz tłumaczył, z czego może wynikać agresja u niektórych kierowców.

"Sygnały dnia" na antenie Jedynki od poniedziałku do soboty między godz. 6.00 a 9.00.

(kh,tj)