Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Klaudia Hatała 13.11.2014

Sekretarz PKW: to będą najdroższe wybory w historii

- Koszt wyborów samorządowych to ponad 290 milionów złotych - mówi w radiowej Jedynce Kazimierz Czaplicki, sekretarz Państwowej Komisji Wyborczej.
Kazimierz CzaplickiKazimierz CzaplickiWojciech Kusiński/Polskie Radio

Gość "Sygnałów dnia" tłumaczy jednak, że na fakt, że są to najdroższe wybory w dotychczasowej historii, składa się wiele czynników. - Państwowa Komisja Wyborcza podniosła stawki na członków obwodowych komisji wyborczych oraz terytorialnych, bo trzeba pamiętać, że ponad 270 tys. osób zasiądzie w niedzielę we wszystkich komisjach wyborczych - podkreśla Kazimierz Czaplicki.

Sekretarz PKW zaznacza, że wysokie koszty wiążą się także z kwestią kart do głosowania. - Przede wszystkim trzeba było wykonać nakładki w alfabecie Braill'a dla osób z wadą wzroku - informuje gość Jedynki i dodaje, że " w tym roku, wszędzie tam, gdzie są wybory proporcjonalne, więc w miastach na prawach powiatu, do sejmików oraz do rad powiatów, karty do głosowania są wykonywane w postaci zbroszurowanej, czyli w formie tzw. książeczek, co także podniosło koszty".

Karty do głosowania, które w związku z niską frekwencją nie zostaną wykorzystane, będą musiały zostać zniszczone. - Dlatego apelujemy, niezależnie od aspektów społecznych, żeby również aspekt ekonomiczny brać pod uwagę, decydując się pójść na wybory. Znaczna część nakładów poniesionych na organizację wyborów po prostu zostanie zmarnowana, a to wszystko jest z kieszeni podatnika - zaznacza Kazimierz Czaplicki.

Sekretarz PKW tłumaczy także, iż aby nasz głos w wyborach samorządowych był ważny, należy w kratce obok nazwiska kandydata postawić krzyżyk, "czyli dwie linie, które przecinają się w obrębie kratki". - Jeden krzyżyk w kratce gwarantuje nam, że głos będzie oddany prawidłowo, czyli będzie to głos ważny - zaznacza Czaplicki i dodaje, że ustawodawca dopuszcza postawienie więcej niż jednego krzyżyka, ale wyłącznie w ramach jednej listy. Głos będzie wówczas zaliczony tylko pierwszemu kandydatowi, przy którym ten krzyżyk został postawiony - informuje gość Jedynki i dodaje, że na każdej karcie do głosowania jest informacja, jak głosować, aby głos był ważny.

O czym warto pamiętać, udając się do lokalu wyborczego, jakie są rodzaje kart do głosowania i dlaczego mają różne kolory, oraz dlaczego urny do głosowania nie są przezroczyste, dowiesz się z nagrania audycji.

Wybory samorządowe odbędą się 16 listopada. Lokale wyborcze otwarte będą w godzinach 7-21.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzili: Krzysztof Grzesiowski, Daniel Wydrych

Goście: Kazimierz Czaplicki (sekretarz Państwowej Komisji Wyborczej)

Data emisji: 13.11.2014

Godzina emisji: 6.00 - 9.00

(kh, pg)

>>>Zapis całej rozmowy