Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Izabela Zabłocka 11.06.2016

Anakonda-16. "Znakomita współpraca polsko-amerykańska"

- Bez względu na stopnie, żołnierze rozumieją się bardzo dobrze. Jest to dla nas niezwykle istotnie – tak współdziałanie wojsk USA i Polski na manewrach Anakonda-16 ocenia gen. Mirosław Różański.
Posłuchaj
  • Specjalne wydanie "Przeglądu wojskowego" poświęcone manewrom Anakonda-16 (Sygnały dnia/Jedynka)
Czytaj także

W ćwiczeniach wojsk NATO w Polsce ogółem weźmie udział ponad 30 tys. żołnierzy z 24 państw, w tym 12 tys. żołnierzy z Polski. - Manewry imponują rozmachem - mówi kierownik ćwiczeń, generał Marek Tomaszycki.

Podkreśla to także szef MON Antoni Macierewicz. Minister wyjaśnia, że celem ćwiczeń jest sprawdzenie zdolności obrony terytorium wschodniej flanki sojuszu. - Szczególnie zależy nam na sprawdzeniu skuteczności zgrania  działań żołnierzy i dowództw, zwłaszcza w warunkach wojny hybrydowej na lądzie, morzu i w powietrzu – mówi szef resortu obrony.

A wszystko zaczęło się we wtorek od desantu 1300 żołnierzy w okolicach Torunia. Przez ponad 2 godziny odbywała się tam operacja, jakiej w tej części Europy jeszcze nie było. Z ciężkich samolotów transportowych najpierw zrzucono broń, samochody i zaopatrzenie, a potem żołnierzy. Amerykanie, których było najwięcej, przylecieli prosto z bazy w USA.

Dzień później żołnierze wybudowali most pontonowy na Wiśle w okolicach Chełmna. Przez przeprawę przejechały opancerzone wozy bojowe. Wszystko trwało tylko dwie godziny.

W czwartkowym epizodzie, na poligonie w Ustce, swoje umiejętności doskonaliły pododdziały obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej.

MON/You Tube

Manewry odbywają się także na innych poligonach w całej Polsce. Potrwają do 17 czerwca.

Więcej na temat manewrów Anakonda-16 >>>

***

Tytuł audycji: "Sygnały dnia"

Prowadził: Patryk Michalski

Data emisji: 11.06.2016

iz/mg