Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Agnieszka Kamińska 08.06.2017

Srebrna rewolucja. Jak zmienić gospodarkę dla seniorów?

Dlaczego srebrna rewolucja? Coraz mniej osób będzie pracowało na emerytury. To pierwsze zagrożenie – powiedziała Marzena Rudnicka, prezes Krajowego Instytutu Gospodarki Senioralnej.

Po drugie skokowo zwiększy się liczba osób po 80. roku życia. Obecnie mamy 1,5 mln takich osób, w ciągu najbliższych 20 lat ta liczba się podwoi i sięgnie trzech milionów.

Marzena Rudnicka mówiła w Jedynce o piątkowym III Kongresie Gospodarki Senioralnej. Jest ona autorką sformułowania "gospodarka senioralna". - Oczywiście pracowaliśmy w zespole (...). Nie chcieliśmy pojęcia "silver economy", wymyśliliśmy polską nazwę, która się przyjęła - powiedziała.

Gospodarzowi programu bardziej podoba również sformułowanie "srebrna rewolucja”. - Zaczęła się właśnie. Od 2015 roku jesteśmy najbardziej starzejącym się krajem w Unii Europejskiej. Coraz dłużej żyjemy. Współczynnik urodzeń jest niski. Grupa osób starszych dynamicznie narasta. Mamy 8,8 mln osób starszych. Według definicji osoba starsza to osoba po 60 roku życia – tak mówi ustawa o osobach starszych – powiedziała Marzena Rudnicka.

W 2015 wg GUS mieliśmy 24,5 mln osób w wieku produkcyjnym, a 7 mln w wieku poprodukcyjnym. W 2025  ma to być 23 mln do 8 mln, 2040: 22 mln do 8 mln.

Marzena Rudnicka, fot. Wojciech Kusiński, Polskie Radio Marzena Rudnicka, fot. Wojciech Kusiński, Polskie Radio

Marzena Rudnicka mówiła, że dziś musimy zastanowić się jak poradzić sobie z wyzwaniami, które się zbliżają - chodzi o wypłatę emerytur i zapewnienie opieki medycznej. Jak mówiła, trzeba zachęcać młodych seniorów około 60. roku życia do aktywności, a także, podobnie jak obecnych 30- i 40-latków, do budowania swojej emerytury pod kątem zdrowia i budżetu.

Na III Kongresie Gospodarki Senioralnej obecni będą politycy, przedsiębiorcy, ale i przedstawiciele organizacji senioralnych. Po poprzednim powstały rekomendacje do mapy rozwoju gospodarki senioralnej. Przekazano ją odpowiednich ministerstw.

Zdaniem gościa Jedynki nie możliwości, aby zbagatelizować ten problem. Musimy się zmieniać, bo wszystko się zmienia wokół nas.

Więcej w audycji.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzi:  Krzysztof Grzesiowski

Gość: Marzena Rudnicka, prezes Krajowego Instytutu Gospodarki Senioralnej

Data emisji: 8.06.2017

Godzina emisji: 12:24

agkm/ag