Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Katarzyna Karaś 09.08.2017

Prezydent USA zaostrzył retorykę wobec Korei Północnej

- Jest pytanie, czy polityka wyłącznie sankcji, wywierania presji na Koreę Północną, cokolwiek zmieni. Ta polityka od wielu lat jest nieskuteczna. Z drugiej strony, też nie chodzi o to, by iść w kierunku naiwności - powiedział w radiowej Jedynce Oskar Pietrewicz.
Posłuchaj
  • Prezydent USA zaostrzył retorykę wobec Korei Północnej (Więcej świata/Jedynka)
Czytaj także

W środę północnokoreańska agencja prasowa KCNA poinformowała, że Pjongjang "starannie analizuje" plany dokonania ataku rakietowego na, będącą terytorium amerykańskim, wyspę Guam na Pacyfiku. Kilka godzin wcześniej prezydent Donald Trump zapowiedział, że jeśli Korea Północna będzie dalej grozić USA, to spotka ją "ogień i gniew, jakich świat nigdy nie widział". Czy to tylko wojna słowna, czy też wstęp do wojny nuklearnej?

- Każdy kolejny test, przyspieszenie programu rakietowego i nuklearnego (...) służą uwiarygodnieniu, że Koreańczycy z Północy nie rzucają słów na wiatr. To jest element wzmacniający odstraszanie nuklearne (...) Broń nuklearna służy celom obronnym. Moim zdaniem Koreańczycy po to ją rozwijają, by czuć się bezpiecznie. By kraj się rozwijał w myśl założeń rządzącej dynastii Kimów, by nie było groźby interwencji (...) Gdy będą mieli już zabezpieczony byt, to może będą chcieli rozmawiać? Gdyby zamierzali uderzyć, to jaka byłaby z tego korzyść? - wskazał w audycji "Więcej świata" ekspert Centrum Studiów Polska-Azja Oskar Pietrewicz.

W audycji także: we wrześniu rozpoczną się rosyjsko-białoruskie ćwiczenia ZAPAD 2017. W poprzednich latach, podczas podobnych manewrów, ćwiczono m.in. atak z użyciem bomby atomowej na Polskę i kraje bałtyckie. Ćwiczenia odbędą się na terytorium Białorusi i Obwodu Kaliningradzkiego, co budzi obawy Litwinów. Jak Litwa przygotowuje się do rosyjsko-białoruskich manewrów? Odpowiedź w materiale Kamila Zalewskiego.

O komentarz do wydarzeń, do których doszło dziś we Francji - kierowca BMW specjalnie wjechał w grupę żołnierzy w Levallois-Perret na przedmieściach Paryża sześciu z nich raniąc - poprosiliśmy w audycji "Więcej świata" eksperta Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych Łukasza Jurczyszyna.

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadzący: Magdalena Skajewska

Goście: Łukasz Jurczyszyn (ekspert Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych), Oskar Pietrewicz (ekspert Centrum Studiów Polska-Azja)

Data emisja: 9.08.2017

Godzina emisji: 18.13

kk/zi