Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Daniel Czyżewski 03.01.2018

Polska, Węgry i Europa Środkowa. Trójmorze ma sens?

- Zamysł Polski jest taki, żeby stworzyć taką sieć transgraniczną, transportowo-energetyczno-przesyłowo-drogową północ-południe. I to ma sens - mówił w radiowej Jedynce o inicjatywie Trójmorza publicysta Andrzej Talaga. 
Posłuchaj
  • Polska i Węgry są częścią inicjatywy Trójmorza (Jedynka/Więcej świata)
Czytaj także

Premier Mateusz Morawiecki udał się z wizytą do Budapesztu, aby spotkać się z Viktorem Orbanem. Rozmowy obu premierów dotyczyły też m.in. przyszłości UE, Grupy Wyszehradzkiej i kwestii energetycznych. Orban podkreślił przy tym, że Polska jest decydującą siłą Europy Środkowej. Z Węgrami łączy nas przynależność do Grupy Wyszehradzkiej oraz uczestnictwo w projekcie Trójmorza.

Ekspert odniósł się do aspektów historycznych międzynarodowego sojuszu. - Istnieje pewna grupa państw, która ma mniej lub bardziej wspólną historię, bo te państwa, które określamy mianem Międzymorza przechodziły okres komunizmu. Wyszły z komunizmu czy to sowieckiego czy jugosławiańskiego. Niemniej były to kiedyś komunistyczne dyktatury. Cześć z nich dzieli jeszcze głębszą historię, niektóre były częścią Austrii a potem Austro-Węgier, te niewątpliwie mają wspólną historię i tradycję kulturową - stwierdził Andrzej Talaga.

- Jednak całość Międzymorza - nie. To pokazuje np., że w różnych projektach międzymorza, bo przecież nie jest to nowa myśl, różne państwa się tam znajdowały. Piłsudski np. myślał o Finlandii. Nie bardzo ona pasowała do takich krajów jak Chorwacja czy Węgry. Z kolei w koncepcji okresu wojennego lat 40. mówiono o federacji polsko-czechosłowackiej czy nawet polsko-jugosławiańskiej, więc było to bardziej zawężone do krajów Europy Środkowej - dodał.

Gość radiowej Jedynki zwrócił uwagę na niewielką siłę ekonomiczną państw Trójmorza. - Współczesność to jednak gospodarka. Jak weźmiemy te wszystkie państwa Trójmorza, które są w UE, to ekonomicznie, czyli pod względem zsumowanego PBK, jest to tylko 1/3 PKB Niemiec. Podobnie z wydatkami na zbrojenia, to 1/3 niemieckich, a te nie są wcale najwyższe (…). Gdyby było tak, że byłby to sojusz, federacja, te państwa działałyby razem, to jest to tylko 1/3 potencjału niemieckiego - zaznaczył Talaga. - Byłby to mimo wszystko słaby gracz w Europie - dodał.

Dziennikarz dostrzegł również aspekty projektu, które warto realizować. - Zamysł Polski jest taki, żeby stworzyć taką sieć transgraniczną, transportowo-energetyczno-przesyłowo-drogową północ-południe. I to ma sens - stwierdził.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której mówiono również o wyborach w Rosji oraz sytuacji we Włoszech.

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadzący: Grzegorz Ślubowski

Goście: Andrzej Talaga (publicysta), Piotr Górecki (Ośrodek Studiów Wschodnich), Piotr Kowalczuk (korespondent Polskiego Radia we Włoszech)

Data emisji: 03.01.2017

Godzina emisji: 18.12

dcz/mg