Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Katarzyna Karaś 12.05.2018

Czym jest Konstytucja dla Nauki?

- W tej chwili cztery podstawowe ustawy regulują wszystko to, co się dzieje w nauce i szkolnictwie wyższym. W miejsce tych czterech ustaw powstaje jedna, stąd nazwa Konstytucja dla Nauki - wyjaśnił w "Sygnałach dnia" wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Piotr Dardziński.
Posłuchaj
  • Czym jest Konstytucja dla Nauki? (Sygnały dnia/Jedynka)
Czytaj także

W środę Sejm rozpoczął prace nad ustawą Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (tzw. Ustawa 2.0, Konstytucja dla Nauki). Projekt przygotowało Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego (MNiSW). Sejm zajmuje się również projektem ustawy Przepisy wprowadzające ustawę - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce. Ustawa, zgodnie z propozycją resortu nauki, ma zacząć obowiązywać już od najbliższego roku akademickiego (1 października 2018 roku).

- Tych przepisów przejściowych jest dosyć sporo, dlatego że to jest reforma, która jest z jednej strony rewolucją, bo to nie jest korekta tylko to jest nowy system nauki szkolnictwa wyższego. Z drugiej strony - jest ewolucją, bo ostatnie przepisy tej reformy wejdą w życie w 2026 roku. Stąd dużo różnych przepisów, które rozkładają tę reformę na poszczególne części, ale wszystko zaczyna się - mamy nadzieję - 1 października - powiedział Piotr Dardziński.

Jakie są filary Konstytucji dla Nauki? Co się zmieni? Dlaczego projekt budzi emocje w środowisku akademickim? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzi: Krzysztof Grzesiowski i Daniel Wydrych

Gość: Piotr Dardziński (podsekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego)

Data emisji: 12.05.2018

Godzina emisji: 8.15 

kk

Zapis rozmowy