Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Daniel Czyżewski 15.06.2018

Niemcy: konflikt na szczytach władzy. "Jeśli CSU by wyszła z rządu, to po prostu by on upadł"

- Merkel bez CSU rządzić nie może. Koalicja nie jest wcalel taka wielka, więc jeśli CSU by wyszła z rządu, to po prostu by on upadł - mówiła na antenie radiowej Jedynki dr Agnieszka Łada (Instytut Spraw Publicznych). 
Posłuchaj
  • Czy spór wewnątrz niemieckiego rządu doprowadzi do kryzysu politycznego? (Jedynka/Więcej świata)
Czytaj także

Niższa izba niemieckiego parlamentu przegłosowała rządowy projekt łączenia rodzin imigrantów. Do Niemiec będzie mogło wjechać tylko 1000 imigrantów miesięcznie i to pod rygorystycznymi warunkami. W sumie do końca roku Niemcy przyjmą tylko 5000 imigrantów.

Wewnątrz niemieckiego rządu trwa spór w tej sprawie. CSU chce odsyłać zarejestrowanych migrantów z granicy, na co nie zgadza się Angela Merkel.

- To by było rozwiązanie tylko niemieckie. W praktyce to by oznaczało, że Niemcy musieliby wyłapywać na granicy nielegalnych migrantów, pytanie w ogóle jak to zrobić, i odsyłać do krajów, z których przychodzą. Siłą rzeczy, te kraje by się buntowały, że to takie jednostronne działanie Niemiec. Angela Merkel bardzo nie lubi takich decyzji. Wszyscy jej zarzucają taką decyzję z 2015 roku o wpuszczeniu migrantów, to była jedna z niewielu jej takich samodzielnych decyzji - podkreśliła Agnieszka Łada. - Ona chce rozwiązać to po europejsku. To nie jest rozwiązanie, jak Niemcy powiedzą jedno, a Włochy, Austria, powiedzą coś innego - dodała.

Prowadzący spytał jak miałaby wyglądać kontrola imigrantów na granicach i jak to widzi szef MSW z CSU Horst Seehoffer.

- Tego już nie widzi. To jest właśnie typowy Seehoffer. Ma wybory w swoim landzie, w Bawarii i działa pod publiczkę. Krzyczy, że będziemy zamykać granice, będziemy wyłapywać. Ale jak to zrobić, tego już nie mówi, a to jest po prostu ciężkie, technicznie. Pytanie brzmi jak to zrobić, jeśli nie ma już infrastruktury, granic już dawno nie ma - zaznaczyła ekspert.  

Konflikt ma być na tyle poważny, że istnieje groźba dekompozycji obozu rządzącego. Poza tym byłby to fatalny sygnał, że partie, które są razem we frakcji nie mogą dojść do porozumienia - stwierdziła. 

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której mówiono również o manewrach BALTOPS oraz polityce zagranicznej Francji.

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadzący: Piotr Pogorzelski 

Materiał o BALTOPS: Adrian Bąk 

Gość: Dr Agnieszka Łada (Instytut Spraw Publicznych), Thomas Gomart (Francuski Instytut Stosunków Międzynarodowych)

Data emisji: 15.06.2018

Godzina emisji: 18.15

dcz/ag