Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Bartłomiej Bitner 30.05.2019

Marcin Horała: mamy dowody na Mateusza Szczurka ws. wyłudzeń VAT

- W styczniu 2015 r., kiedy publicznie było już wiadomo, że są ogromne wyłudzenia VAT, urzędnicy z Ministerstwa Finansów przygotowali dokument, jakie zmiany w prawie trzeba zrobić, żeby uszczelnić ten system. To decyzją ówczesnego ministra Mateusza Szczurka zostało zablokowane - tak o przyczynie domagania się ukarania go powiedział w "Sygnałach dnia" poseł PiS Marcin Horała, przewodniczący sejmowej komisji śledczej ds. wyłudzeń VAT.
Wideo
  • 201905300715_MarcinHorala.mp4
Posłuchaj
  • Marcin Horała o pracy sejmowej komisji śledczej ds. wyłudzeń VAT (Jedynka/Sygnały dnia)
Czytaj także

Komisję powołano na początku lipca 2018 r. Jej celem jest zbadanie i ocenienie prawidłowości działań rządów PO-PSL związanych z zapewnieniem dochodów z VAT i akcyzy oraz ewentualnych zaniedbań w tym zakresie - chodzi o okres od grudnia 2007 do listopada 2015 roku. W środę Marcin Horała przedstawił wniosek o złożenie zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa przez byłego ministra finansów Mateusza Szczurka. Jak zaznaczał, miał on m.in. doprowadzić do szkody Skarbu Państwa w kwocie mogącej dochodzić do 8 mld zł.

pap_komisja1200.jpg
Wniosek ws. możliwości popełnienia przestępstwa przez M. Szczurka

- Chodzi tu o jeden z kilkudziesięciu wątków całej sprawy, które udało nam się zamknąć. W styczniu 2015 r., kiedy publicznie było już wiadomo, że są ogromne wyłudzenia VAT, urzędnicy z Ministerstwa Finansów przygotowali dokument, jakie zmiany w prawie trzeba zrobić, żeby uszczelnić ten system. To osobistą decyzją ówczesnego ministra Mateusza Szczurka zostało zablokowane i odesłane do lamusa. Uważamy, że tę decyzję należy rozpatrywać w kontekście niedopełnienia obowiązków i narażenia Skarbu Państwa na wielką stratę - wyjaśnił Marcin Horała.

Gość audycji pytany, czy komisja bierze pod uwagę to, że taka decyzja mogła zostać podjęta na polecenie któregoś z wicepremierów lub premiera, odpowiedział, że "nie mamy na to dowodów". - Ale zarówno ówczesna premier Ewa Kopacz, jak i wiceminister finansów Jarosław Neneman i dyrektor departamentu VAT w MF Tomasz Tratkiewicz zeznali, że była to decyzja ministra Szczurka. Na to dowody mamy nie tylko więc w postaci zeznań świadków, ale są też maile i notatki - podkreślił Marcin Horała.

Przewodniczący sejmowej komisji śledczej ds. wyłudzeń VAT odniósł się także do Donalda Tuska. Były premier, a obecnie przewodniczący Rady Europejskiej miał być przesłuchiwany w środę, ale nie stawił się przed komisją, informując ją wcześniej, że prosi o inny termin. - Donald Tusk zostanie przesłuchany 17 czerwca - powiedział Marcin Horała. Dodał, że przed obliczem komisji stanie jeszcze ok. 20 świadków, w tym m.in. po raz trzeci były minister finansów Jacek Rostowski. - Przesłuchania mamy rozpisane do końca lipca i mam nadzieję, że do tego czasu je zakończymy - stwierdził.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

. .

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzi: Piotr Gociek 

Gość: Marcin Horała (Prawo i Sprawiedliwość)

Data emisji: 30.05.2019

Godzina emisji: 7.14

bb/kh